Co to jest test PAPP-A i na czym polega?

Postawiona diagnoza umożliwia bezpieczne prowadzenie ciąży i podjęcie leczenia, kiedy maluch jest jeszcze łonie matki.

test pappa

Myśl, aby dziecko urodziło się zdrowe, towarzyszy każdej kobiecie od początku ciąży. Obecnie można to sprawdzić, zanim jeszcze maleństwo przyjdzie na świat. Nowoczesne technologie pozwalają na wykrycie ryzyka wystąpienia chorób, a co najważniejsze, są nieinwazyjne, czyli bezpieczne zarówno dla matki, jak i płodu.

Badania prenatalne może zrobić każda kobieta spodziewająca się dziecka. Nie tylko ta, która ukończyła 35 rok życia, u której w rodzinie występowały choroby genetyczne, czy urodziła wcześniej dziecko z wadą genetyczną lub ośrodkowego układu nerwowego. Oczywiście podstawowa opieka prenatalna nie przewiduje takich badań dla kobiety bez specjalnych wskazań, ale bez konkretnego uzasadnienia każda ciężarna pacjentka może wykonać je prywatnie.

Test PAPP-A: kiedy go zrobić?

Wśród nieinwazyjnych badań prenatalnych dostępne jest badanie PAPP-A. Wykonać je można w pierwszym trymestrze, pomiędzy 11 a 13 tygodniem i 6 dniem ciąży. Jego celem jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka, głównie w kierunku wad genetycznych. Należą do nich m.in. zespół Downa, zespół Edwardsa, czy Patau. W porównaniu do innych, nieinwazyjnych badań prenatalnych, test PAPP-A wykazuje największą dokładność pomiaru. Dzięki niemu wykrywa się aż 9 na 10 płodów z zaburzeniami. Dopełnieniem powinno być badanie USG 3D.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2016-10-20 20:11:22

Miałam wskazanie do tego badania więc się zdecydowałam ale to była trudna decyzja wiedząc jakie mogą być konsekwencje na szczęście okazało się że jest wszystko w porządku. Było to prawie 5lat temu ale ciągle czuje ten strach że w trakcie badania lub po stanie się najgorsze...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz