Czy wiesz, co zrobić, by urodzić zdrowe dziecko?

Możesz zrobić na prawdę dużo dla swojego maluszka, zanim jeszcze przyjdzie na świat.

planowanie ciąży

Większość kobiet po raz pierwszy do ginekologa zgłasza się dopiero około szóstego-ósmego tygodnia ciąży, tymczasem jest wiele rzeczy, które możesz zrobić w pierwszych tygodniach od poczęcia, a także jeszcze zanim zajdziesz w ciążę.

Wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, które niekoniecznie się starają o dziecko, ale wiedzą, że jest prawdopodobieństwo, że w ciąży mogą być powinny być ostrożne w drugiej połowie cyklu. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, unikaj badań lub terapii z użyciem promieni rentgenowskich, kontaktu z lekami i substancjami o działaniu uszkadzającym płód. Powinnaś także unikać forsownych wysiłków, dźwigania dużych ciężarów, długiego przebywania w saunie lub w solarium. Warto także jak najwcześniej zweryfikować swoją dietę i wyeliminować alkohol, a także konserwanty.

Dlaczego warto zadbać o dziecko przed jego poczęciem?

W krajach wysoko rozwiniętych (również w Polsce) rośnie liczba poronień samoistnych, porodów przedwczesnych oraz liczba niemowląt z wadami wrodzonymi, upośledzającymi lub uniemożliwiającymi samodzielny byt. Szacuje się, że około 1,5% dzieci w Polsce rodzi się z wadami wrodzonymi, pojedynczymi lub zespołem wad współistniejących. Przyjmuje się że około 10% wszystkich wad wrodzonych u ludzi wywołują czynniki środowiskowe, za 10% odpowiadają wady genetyczne, a pozostałe 80% jest spowodowane współdziałaniem tych czynników. Choć na genetykę nie mamy wpływu, już na czynniki środowiskowe w pewnym stopniu możemy zwrócić uwagę i starać się je wyeliminować.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2016-12-16 10:11:38

Ja niestety dopiero od 2go miesiąca dowiedziałam się o ciąży i początkowo zbytnio nie zwracałam uwagi na dietę i brakowało mi witamin i żelaza ale lekarz zaproponował suplementację Pregna Plus i wyniki dzięki temu się bardzo poprawiły :) Niedługo maluszek przyjdzie na świat mam nadzieję, że cały i zdrowy!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz