Cytomegalowirus: Ta mama ostrzega ciężarne przed zakażeniem

Jeżeli planujesz macierzyństwo, zrób koniecznie to badanie!

Cytomegalowirus

Kate Daly była w bliźniaczej ciąży , jak każda przyszła mama chciała chronić swoje nienarodzone dzieci. Była bardzo czujna i starała się przestrzegać wszystkich zasad, które można wyczytać w podręcznikach dla przyszłych mam. Mimo to w ciąży zetknęła się z Cytomegalowirusem (CMV). Jej syn stracił słuch, doszło także do łagodnego porażenia mózgu, a także opóźnienia rozwojowego.

Wirus przenosi się przez płyny ustrojowe, w tym ślinę, krew, łzy, mocz, a nawet przez noszenie małych dzieci, które mogły mieć kontakt z wirusami w przedszkolu.

- Nie mogłam uwierzyć, po trzech ciążach i regularnych wizytach u lekarza i położnej nigdy nikt nie wspomniał o CMV - mówi Kate.

Cytomegalia, czyli wirus cytomegalovirus (CMV) jest obecny u 60–80% osób z naszej populacji. Często do infekcji dochodzi już w wieku przedszkolnym.

Do zakażenia płodu dochodzi drogą przezłożyskową, zarówno podczas pierwotnej, jak i wtórnej infekcji u ciężarnej. Ryzyko transmisji wirusa przezłożysko rośnie wraz z czasem trwania ciąży, a konsekwencje kliniczne dla płodu są najpoważniejsze przy zakażeniu w pierwszej połowie ciąży. Do zakażenia może też dojść podczas porodu lub podczas karmienia piersią.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz