Czwarty trymestr ciąży

Niektórzy uważają, że ciąża nie powinna kończyć się w około 40. tygodniu, ale trwać trzy miesiące dłużej. Stąd pierwszy okres po porodzie nazywany jest często czwartym, brakującym trymestrem ciąży.

a

Dodatkowe 12 tygodni ciąży

Przeciętnie ciąża trwa 40 tygodni, mówi się, że dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat po 36. tygodniu ciąży, ale niektóre kobiety rodzą w 42. tygodniu. Noworodek urodzony w tym terminie potrafi samodzielnie oddychać, ma silny odruch ssania, szybko uczy się ssać pierś lub smoczek. Potrafi przeżyć poza organizmem mamy. Jednak dzieciątko jest całkowicie bezbronne, jego mózg rozwinął się dopiero w 50%. Dlatego niektórzy naukowcy, wśród nich amerykański psycholog i pediatra dr Harvey Karp, uważa, że dzieci mogłyby przyjchodzić na świat później, 12 tygodni po 42. tygodniu ciąży, kiedy mózg dziecka dokonuje wielkiego postępu i maleństwo jest lepiej przystosowane do życia poza łonem mamy.

Natura zadecydowała inaczej. Trudno sobie wyobrazić, jak urodzić siłami natury 3-miesięcznego niemowlaka. Takie dzieci ważą średnio o 2 - 3kg więcej niż ich waga wyjściowa i są dłuższe o 5 - 7cm i mają zarośnięte tylnie ciemiączko. Droga Mamo, czy już na samą myśl o tym, że rodzisz 7-kilogramowe niemowlę, wszystko Cię boli? Urodzenie tak dużego dziecka nie jest możliwe fizycznie (oczywiście zdarzają się bardzo duże noworodki urodzone siłami natury, ale są to dzieci, które mają oba ciemiączka, a ich główka jest mięciutka).

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz