Czy ciąża ma wpływ na nasze stopy? Eksperci odpowiadają

Specjaliści podpowiadają, jak radzić sobie z problemami stóp podczas ciąży.

stopy w ciąży

Zmiany hormonalne, nagły przyrost masy ciała, gromadzenie się wody w organizmie… Nie tylko Ty tego nie lubisz, Twoje stopy także. Specjaliści  z FootMedica podpowiadają, jak radzić sobie z problemami stóp podczas ciąży.

Problem nr 1: bóle stóp

Ciąży towarzyszą nieustanne zmiany hormonalne, w tym wzrost poziomu relaksyny. Zadaniem tego hormonu jest rozluźnienie wiązadeł i stawów w obrębie miednicy w celu przygotowania układu kostnego do porodu. „Niestety działa także na wiązadła stopy, przez co łuk stopy obniża się, a rozmiar buta przyszłej mamy rośnie. Odpowiedzialny jest także za to nagły wzrost masy ciała. Niekiedy przyrost wagi może nawet powodować bóle stóp, ponieważ mięśnie pracują intensywniej, by zachować stabilność pomimo zmiany wzorca chodu” – tłumaczy Karolina Grzywacz, fizjoterapeutka z FootMedica.

Problem nr 2: obrzęki

Najczęstszym i najdotkliwszym problemem podczas ciąży są obrzęki. Powstają w wyniku zmniejszenia się elastyczności naczyń krwionośnych (co utrudnia normalny przepływ krwi) oraz zalegania nadmiernej ilości limfy w skórze i tkance podskórnej. Obrzęki pojawiające się w okolicach stawu skokowego są szczególnie uciążliwe, ponieważ ograniczają zakres ruchu stopy i czynią długotrwałe chodzenie bolesnym. Na szczęście zazwyczaj znikają po dobrze przespanej nocy i nie trzeba się martwić o ich wpływ na zdrowie. Gromadzenie wody to naturalne zjawisko ochronne – nasz sprytny organizm w ten sposób zabezpiecza się przez odwodnieniem w razie komplikacji podczas porodu.

Rozwiązanie:

Opuchniętym łydkom i ich ciężko pracującym mięśniom ulży drenaż limfatyczny. Taki profesjonalny masaż trwa 40 minut i kosztuje 60 złotych. Przy okazji wizyty w specjalistycznej klinice, możesz także odwiedzić fizjoterapeutę, który zapozna Cię z prawidłowymi technikami kinesiotapingu. Oklejenie mięśni nóg czy brzucha tego typu taśmami, pozwoli na zmniejszenie napięcia mięśniowego, zniwelowanie bólu i obrzęków oraz zwiększenie zakresu ruchu w stawach.

W zaciszu domowym odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej linii serca czy też fundować stopom kąpiele w chłodnej wodzie. Lepiej za to zapomnieć o siadaniu z nogą założoną na nogę.

Dobrze jest też zadbać o odpowiednie obuwie oraz skarpetki. Najlepsze będą bawełniane, oddychające skarpetki bez grubego szwu oraz buty sportowe z grubą podeszwą. W ciepłe dni sprawdzą się porządne, najlepiej skórzane sandałki.
Przyszłe mamy nie powinny zbyt długo przebywać na słońcu, ponieważ wówczas problem obrzęków stanie się jeszcze dokuczliwszy. Zła wiadomość dla wielbicielek gorących kąpieli: niestety również nie są one wskazane.

Gromadzenie się wody pod tkanką skórną wcale nie oznacza, że organizm jest dobrze nawodniony. Regularne picie niegazowanej wody pomoże organizmowi w pozbywaniu się szkodliwych substancji, a co za tym idzie usprawni działanie żył i zapobiegnie obrzękom. Najlepiej będzie, jeśli ograniczysz spożywania soli.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz