Czy kobiety w ciąży obowiązuje post ścisły?

Post ścisły to w Kościele Katolickim post ilościowy w połączeniu z postem jakościowym. Co to oznacza dla przyszłej mamy? Wiele kobiet ma wątpliwości.

post w ciąży

Właśnie rozpoczął się Wielki Post i wiele mam ma wątpliwości. Serwis Denon.pl opublikował opinię o. Marka Blazy, specjalisty od prawa kanonicznego, na ten właśnie temat. Słowa jego wzbudziły wiele emocji i wywołały dyskusję. Mamom nie podobały się pewne stwierdzenia, np. "ciąża to nie choroba" i że "kobietę w ciąży z zasady też obowiązują przepisy o poście ścisłym". Mamy zwróciły uwagę, że każda ciąża jest inna i kobiety różnie się czują i różnie przechodzą stan błogosławiony, a podane informacje są zbyt lakoniczne.

Czy ciężarna może nie pościć?

Post ścisły obowiązuje w Kościele katolickim w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Obowiązuje on wszystkich pełnoletnich do rozpoczęcia 60 roku życia. Jeżeli obowiązuje post ścisły, należy zachować przepisy odnoszące się zarówno do postu ilościowego, jak i do postu jakościowego, gdzie:

  • post jakościowy - polega na wstrzymaniu się od jedzenia mięsa i rosołu; nie zabrania jaj, nabiału i rozmaitych przypraw nawet z tłuszczu zwierzęcego;
  • post ilościowy - polega na jednorazowym posiłku do sytości w ciągu dnia; dozwolone są również posiłki poranny i wieczorny, ale bardzo skromne, wolno także zjeść posiłek do sytości wieczorem zamiast w południe.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz