Czy mała czarna wypita w czasie ciąży może zaszkodzić?

Jaki jest wpływ kofeiny na zdrowie rozwijającego się pod sercem mamy dzidziusia? Czy możesz pić kawę, gdy oczekujesz maluszka? Dowiedz się z artykułu.

kawa

Wprawdzie kilkanaście filiżanek kawy podczas dziewięciu miesięcy nie musi być powodem do wyrzutów sumienia, ale z pewnością powinnaś zweryfikować ilość spożywanej kofeiny w pozostałych formach.

Każdy napój i produkt żywnościowy zawierający kofeinę (również herbata, kakao, coca cola i inne) to kategoria produktów, które w ciąży lepiej odstawić. Zaleca się bowiem kobiecie w ciąży spożycie nie więcej niż 300 mg kofeiny dziennie. Jednak zalecenie takie nie jest poparte żadnymi poważnymi badaniami. Dlaczego więc zalecana jest ostrożność? Ponieważ istnieją fakty dotyczące picia kawy w ciąży dla naukowców i lekarzy pewne na 100%. Między innymi są oni pewni na dzień dzisiejszy co do tego, że podczas ciąży Twoje ciało nie metabolizuje kofeiny tak szybko jak zwykle - gdy nie jesteś w ciąży, połowa spożytej przez Ciebie kofeiny usuwana jest z organizmu w ciągu do 4 godzin, w ciąży – pozostaje w nim nawet 18 godzin. Co więcej, nie ma pewnej, górnej granicy dla ilości wypitej kawy, bo są różne rodzaje kaw – jedne wytworzone z mniej, inne z bardziej mocnych ziaren kawowych.

Czy wiesz, że kofeina dostaje się do organizmu dziecka w łonie matki przez łożysko i jest przez maleństwo jeszcze wolniej metabolizowana niż przez ciężarną? Zważywszy na fakt, że kofeina to narkotyk, to uzależnia, zwłaszcza, jeśli kobieta w ciąży pije dużo kawy i innych napojów zawierających kofeinę (np. coca coli).

A co z kawą bezkofeinową?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz