Czy można przewidzieć, kiedy będzie owulacja? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

W całym cyklu jest zaledwie kilka dni, w których może dojść do połączenia się plemnika z komórką jajową.

owulacja

Zakładając, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, natomiast plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, dni płodnych jest zaledwie kilka. Planując ciążę warto więc wiedzieć, kiedy jest ten czas, by szanse na poczęcie były jak największe.

Czym jest owulacja?

Cykl płciowy kobiety składa się z czterech faz: krwawienia miesiączkowego, fazy folikularnej, owulacji i fazy lutealnej. Owulacja przypada mniej więcej w połowie cyklu. Dochodzi wówczas do pęknięcia pęcherzyka jajnikowego, a komórka zwana oocytem II rzędu zostaje wydalona przez jajnik. Oocyt trafia do bańki jajowodu, a to, co dzieje się z nim dalej, zależy od tego, czy dojdzie do zapłodnienia przez męską komórkę płciową. Wszystkie te procesy związane są z określoną czynnością wewnątrzwydzielniczą podwzgórza, przysadki i jajników. To z kolei sprawia, że w różnych fazach cyklu zmienia się twoje samopoczucie i zachowanie. Na postawie obserwacji własnego organizmu, możesz zaobserwować, kiedy np. jest owulacja.

Kiedy są dni płodne?

Szczyt płodności jest wtedy, gry komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika (owulacja) i przez około 24 godziny może zostać zapłodniona. Najprostszy sposób na określenie, kiedy wypada u ciebie owulacja, to po prostu odjęcie 14 dni od długości cyklu. Na przykład:
- Jeśli masz 28-dniowy cykl, to owulacja wypada około 14 dnia;
- Jeśli masz 31-dniowy cykl, to owulacja wypada około 17 dnia.

Komórka jajowa wyrzucona z pęcherzyka podczas owulacji czeka na plemnik od 12 do 24 godzin. Pamiętaj, że plemniki mogą przeżyć nawet 3 do 7 dni, więc przyjmuje się, że w każdym cyklu każda kobieta ma ok. 11 dni płodnych. 6 dni przed owulacją i 4 dni po niej. Ponieważ ciężko jest określić dokładny dzień warto także bacznie obserwować swój organizm.

Jakie są typowe objawy okresu płodnego?

 • Śluz
  Wydzielina z pochwy, która pojawia się podczas owulacji i jest zwana potocznie „śluzem płodnym”, ma charakterystyczny wygląd i konsystencję, które mogą Ci przypominać białko surowego jaja. Śluz w dni płodne nie jest tak gęsty i lepki jak na co dzień. W te szczególne dni staje się on rzadszy i bardziej rozciągliwy. Dzięki temu plemniki mogą z łatwością wędrować przez drogi rodne kobiety, aby połączyć się z oocytem i stworzyć komórkę jajową. Śluz owulacyjny jest bardzo charakterystyczny, ale to nie wszystko, na co powinnaś zwrócić uwagę.
 • Zwiększona wrażliwość piersi
  W czasie owulacji piersi mogą być nieco bolesne podczas dotyku.
 • Ból owulacyjny
  Niektóre panie czują kłucie po prawej lub lewej stronie podbrzusza, które przeważnie trwa od kilku minut do kilku godzin, ponadto bywa, że towarzyszą mu mdłości i ogólnie pogorszone samopoczucie. Ból może mieć różne nasilenie, ale przeważnie nie doskwiera zbyt mocno. Dolegliwości te są prawdopodobnie powiązane z pęknięciem pęcherzyka Graafa. Ból pojawia się jednak tylko u części kobiet. Czasami także towarzyszy mu plamienie, zazwyczaj bardzo skąpe, czasem widoczne jako brunatne lub różowe zabarwienie śluzu.
 • Uczucie wzdęcia
  Część kobiet obserwuje w czasie owulacji uczucie wzdęcia, podobne do tego, które znaczna część kobiet obserwuje u siebie tuż przed wystąpieniem miesiączki.
 • Ból głowy
  Jeżeli należysz do kobiet, które w okresie menstruacji lub tuż przed mają bóle głowy (czasem migrenowe, o dużym nasileniu), prawdopodobnie będziesz na nie cierpieć także podczas owulacji.
 • Pobudzenie seksualne
  Ponieważ organizm bardzo dobrze wie co robi, w czasie owulacji możesz zaobserwować u siebie także większe pobudzenie seksualne. Jeśli więc zauważyłaś, że masz większy apetyt na zbliżenia niż w pozostałych dniach miesiąca, prawdopodobnie jajeczkujesz!

Ponieważ ciężko jest określić dokładny dzień, specjaliści zalecają kochać się kilka razy w tygodniu, by nie “przegapić” owulacji.

Masz problem z określeniem dni płodnych sprawdź w kalendarzu Femibion >>>

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz