Czy przygotowanie piersi do karmienia jest konieczne?

Niektóre mamy twierdzą, że należy hartować brodawki, zanim rozpocznie się karmienie piersią. Wciąż wśród nas krążą różne `babcine` porady na ten temat. Co na to lekarze?

karmienie piersią

Tak się szczęśliwie składa, że piersi każdej kobiety, poza naprawdę nielicznymi wyjątkami, stworzone są do karmienia. Nadają się do tego doskonale i nie trzeba ich w żaden specjalny sposób przygotowywać.

Oczywiście istnieją sytuacje, kiedy przyszła mama powinna troszkę sobie pomóc. Karmienie piersią mogą utrudniać niekiedy pewne anatomiczne cechy, na przykład płaskie lub wciągnięte brodawki, czy też niedorozwinięta tkanka gruczołowa (bardzo płaski biust). W takiej sytuacji nie poddawaj się w przedbiegach, ale skonsultuj sprawę z lekarzem prowadzącym ciążę i poradź się, co mogłabyś zrobić, by Twoja podróż mleczną drogą rozpoczęła się bez porażek.

Jeśli lekarz uzna, że pewne zabiegi nie zaszkodzą Tobie ani dziecku (w pewnych sytuacjach stymulacja brodawek sutkowych może wywołać poród), wówczas zaleci Ci na przykład noszenie osłonek na sutki, zwanych też muszlami laktacyjnymi (patrz zdjęcie na następnej stronie) lub specjalny masaż, polegający na tym, że kilka razy dziennie przykładasz palce wskazujące do otoczki brodawki i rozciągasz ją na boki. Oba zabiegi – noszenie osłonek i masaż, pomagają wyciągnąć płaskie lub wciągnięte brodawki.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz