Czy w ciąży można korzystać z telefonu komórkowego?

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić życie bez komórki.

komórka a ciąża

Wiele przyszłych mam obawia się, jak nowe technologie mogą wpłynąć na nienarodzone dziecko. Komórki rozwijającego się płodu dzielą się intensywnie, w gigantycznym tempie i na wielką skalę. Gwałtownie dzielące się komórki mózgowe, wchłaniają więcej promieniowania niż ma to miejsce w przypadku tkanki osób dorosłych. Zatem, promieniowanie urządzeń elektronicznych w małej odległości od ciążowego brzuszka, nie może być dla maleństwa zdrowe. Okazuje się, że niekoniecznie. We wrześniowym "BMC Public Health" opublikowane zostały najnowsze wyniki badań. Zdaniem badaczy używanie telefonów komórkowych w czasie ciąży nie wywiera niekorzystnego wpływu na rozwój neurologiczny dziecka.

"Nasze odkrycie dostarcza dalszych dowodów na to, że ekspozycja na pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy ciężarnej kobiety nie wpływa na neurorozwój jej dziecka" - podkreśla główna autorka badania, dr Eleni Papadopoulou.

Naukowcy z Norwegian Institute of Public Health w Oslo (Norwegia) podkreślają, że dotychczasowe podejrzenia, jakoby komórki miały szkodzić nienarodzonym dzieciom, są oparte na eksperymentalnych badaniach na zwierzętach. Ich zadaniem te wyniki są bardzo niespójne i niejednoznaczne, ale bardzo nośne w mediach.

W sumie zespół norweskich badaczy przeanalizował dane 45 tysięcy kobiet w ciąży i ich dzieci. Każda z pań wypełniła samodzielnie kwestionariusz, w którym opisała częstotliwość korzystania z telefonu w trakcie ciąży, a także oceniła rozwoj neurologiczny swojego dziecka między 3 a 5 rokiem życia.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz