Czy druga ciąża różni się od pierwszej?

Czy aby na pewno?

druga ciąża

 

Po urodzeniu pierwszego dziecka czujesz, że mogłabyś napisać książkę o przebiegu ciąży i ten czas nie ma dla ciebie żadnych tajemnic. Kiedy jednak po raz drugi zachodzisz w ciążę, okazuje się, że niektórych rzeczy zupełnie się nie spodziewałaś! Sprawdź, co może cię zaskoczyć.

Twój organizm już wie, co znaczy ciąża, dlatego prawdopodobnie zareaguje na nią lepiej niż na pierwszą. Oddychanie będzie łatwiejsze ze względu na większe niż poprzednio rozciągnięcie mięśni brzucha. Mimo to, ponieważ jesteś już mamą i nie możesz o siebie dbać w takim stopniu jak w pierwszej ciąży, zmęczenie i mdłości mogą dać ci się we znaki intensywniej niż poprzednio. Ja np. nie wyobrażam sobie intensywniejszych mdłości i wymiotów niż w poprzedniej ciąży, bo to chyba niemożliwe... Cóż, zobaczymy. Opieka nad pierwszym dzieckiem nie pozwala dostatecznie wypocząć i warto się zatroszczyć o kogoś do pomocy, by umożliwić sobie choć odrobinę relaksu.

Mamy, które z niecierpliwością czekały na ruchy płodu ucieszą się: w drugiej ciąży poczujesz je wcześniej niż w pierwszej (około 2-4 tygodnie wcześniej), ponieważ już umiesz je rozpoznać. Jako mama z doświadczeniem na pewno nie pomylisz ich z niczym innym. Dawniej bulgotanie w brzuchu nie kojarzyło ci się z ruchami maluszka, a obeznana w temacie mama od razu rozpozna je jako ruchy płodu.

Drugie podejście do porodu też może cię zaskoczyć, ponieważ często to pierwszy poród jest dla kobiety najtrudniejszy, a kolejne mają lżejszy przebieg. To samo dotyczy połogu: wieloródki – bo teraz będziesz jedną z nich – szybciej dochodzą do siebie po narodzinach maluszka. Niestety, nie można tego obiecać mamom po cesarskim cięciu, ponieważ jest to operacja i nie ma reguły na to, jak organizm na nią zareaguje – jedne dziewczyny po kilku dniach już będą śmigać, inne – wyć z bólu kilka tygodni.

Doświadczenie może też przydać się mamom karmiącym piersią – jeśli kobieta już wcześniej karmiła, będzie umiała radzić sobie z wieloma problemami związanymi z laktacją. Zresztą, nie tylko do karmienia przyda się doświadczenie: cała opieka nad noworodkiem i odczytywanie jego potrzeb, to przecież jest coś, co raz już robiłaś, prawda? Drugi maluch może być zupełnie niepodobny do pierwszego ale niektóre rzeczy robi się jednak przy każdym dziecku tak samo. Chodzi o to, że... noworodek tym razem nie jest twoim jedynym dzieckiem, dlatego będziesz potrzebować dużo energii i jeszcze więcej pozytywnego myślenia.

A wy, Supermamy, jak znosiłyście drugą i kolejną ciążę?

 

Zuzanna Grabowska

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz