Dlaczego nie warto pić alkoholu w ciąży?

Poznajcie szczegóły nowej kampanii “Kocham. Nie piję!”

ciąża alkohol

Kobiety w ciąży dzielą się na te, które po wykryciu z testu Beta HCG z przerażeniem w oczach pytają lekarza prowadzącego, czy wypite 3 lampki wina tydzień temu mogły zaszkodzić ich Maluchowi oraz na te, które zupełnie nie zdają sobie sprawy z poważnych powikłań będących następstwem picia alkoholu w ciąży czy istnienia czegoś takiego jak FAS. Właśnie w tym celu powstała kampania “Kocham. Nie piję” zorganizowana przez Krajowe Centrum Kompetencji, która ma przypomnieć o konsekwencjach spożywania alkoholu nie tylko mamie, ale i jej najbliższemu otoczeniu.

Według danych statystycznych w Polsce co roku rodzi się około 9 tysięcy dzieci dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym (FAS, ang. Fetal Alcohol Syndrome), których mamy piły alkohol będąc w ciąży. Prawie jedna czwarta (!) kobiet w ciąży wypiła jedno małe piwo w miesiącu - tak przynajmniej wynika z badań opublikowanych w 2017 roku.

Alkoholowy zespół płodowy (FAS) to zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód. Może powodować m.in. powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, a także może uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy. FAS jest chorobą nieuleczalną, co znaczy, że nie ma w tej chwili leków, które w przyszłości ułatwią temu Dziecku normalne funkcjonowanie.

Krajowe Centrum Kompetencji chce poszerzać świadomość polek w tym temacie. Właśnie dlatego powstała kampania “Kocham. Nie piję”. Konferencja prasowa zorganizowana w poniedziałek wywołała dużą dyskusję, w odpowiedzi na słowa Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka, który we wrześniu ubiegłego roku wystąpił do prezydenta o rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do ochrony dzieci nienarodzonych przed konsekwencjami picia przez kobiety w ciąży alkoholu, zażywania narkotyków i innych substancji powodujących trwałe uszkodzenie płodu. Podkreślił również, że mając na celu ochronę dobra dziecka nienarodzonego, w takim przypadku należy uruchomić procedurę, na podstawie której kobieta będąca w ciąży mogłaby zostać skierowana przez sąd na leczenie szpitalne.

Ambasadorkami kampanii są: Magdalena Górska, Magdalena Lamparska i Odeta Moro. Wszystkie podkreślają, że kampania kierowana jest nie tylko do kobiet w ciąży, lecz także do wszystkich Polek i Polaków. Dlaczego tak? Ponieważ nadal w naszym społeczeństwie funkcjonuje błędne przekonanie, że “jedna lampka nie zrobi różnicy”. Okazuje się jednak, że nawet niewielka ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku i spowodować nieodwracalne zmiany w jego organiźmie.

 

AK

Źródło: PAP

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz