Doula tworzy krąg poporodowy kobiet

Poród dokładnie zapisuje się w pamięci kobiet. Nawet po wielu latach pamiętają wszystko, co poszło nie tak. Każde raniące zdanie – twierdzi Justyna Chmiel, doula i mama trójki dzieci.

doula wychowanie

Doula to wykształcona i doświadczona, również w swoim macierzyństwie, kobieta zapewniająca fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie

- Poród to z jednej strony ekstremalnie intymne doświadczenie każdej kobiety, z drugiej - przeżycie wspólnotowe. Na świat przychodzą dzieci, ale w nas rodzą się matki. Kobiety mają chęć opowiadania o tym innym kobietom - podkreśla Justyna Chmiel.

Określenie "doula" na kobietę, która wspiera młodą matkę w karmieniu piersią i opiece nad noworodkiem, zostało użyte przez antropolożkę Danę Raphael po raz pierwszy w latach 70. w Stanach Zjednoczonych, w książce Tender Gift: Breastfeeding.

W latach późniejszych zostało rozszerzone również na wsparcie w czasie porodu - dzięki pracom lekarzy Marshalla Klausa i Johna Kennela. Prowadzili oni w Gwatemali badania dotyczące wpływu porodu na tworzenie się więzi matki z dzieckiem. Odkryli znaczący, pozytywny wpływ bez skutków ubocznych wsparcia udzielanego przez przeszkoloną osobę, której zadaniem jest wyłącznie udzielanie wsparcia rodzącej kobiecie. Swoje odkrycie opublikowali w książce Mothering the Mother.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz