5 powodów, by nie wystawiać dziecka na słońce

Naukowcy apelują, by dzieci, zwłaszcza małe, były szczególnie chronione przed słońcem.

dziecko na słońcu

Dermatolodzy apelują, aby niemowlęta do 6 miesiąca życia w ogóle nie były wystawiane na słońce. Argumentują, że dzieco uzyskuje zdolność do opalenizny w drugim miesiącu życia, ale wciąż ma bardzo wrażliwą na promieniowanie słoneczne skórę.

Starsze dzieci także należy chronić przed słońcem. Partie ciała na nie wystawione należy smarować kremem ochronnym z filtrami nie mniejszymi niż 30, a jeśli dziecko ma fototyp skóry jasny - kremem z filtrem powyżej 50.

Oto powody, nie wystawiać dziecka na słońce:

  1. Skóra dzieci jest cienka, w związku z czym promieniowanie słoneczne wnika głębiej.
  2. Skóra dzieci ma mniej melaniny. Melanina to brunatny barwnik skóry, który jest produkowany przez specjalne komórki. Dzięki niemu opalamy się, ale jednocześnie jesteśmy chronieni przed szkodliwym wpływem promieniowania. Im jej mniej, tym skóra jest bardziej narażona na oparzenie i procesy mutagenne w komórkach.
  3. W warstwie podstawowej skóry dziecka jest dużo komórek macierzystych, które łatwo ulegają mutacjom pod wpływem promieniowania słonecznego.
  4. Dzieci łatwiej niż dorośli ulegają oparzeniom słonecznym – oznacza to, że nawet krótkotrwałe przebywanie na słońcu może skutkować takim oparzeniem.
  5. Oparzenie słoneczne w dzieciństwie jest jednym z silnych czynników rozwoju czerniaka w dorosłości.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz