Nie uwierzysz, jaki ślad w twoim organizmie pozostawiło dziecko!

Nie tylko matka, będąc w ciąży, przekazuje dziecku swoje komórki.

ciąża

Choć bez wątpienia ciąża, dla każdej mamy jest cudem i czymś niesamowitym, nie przestaje zaskakiwać nawet przy próbach zrozumienia jej przez naukę. Ciąża i poród wciąż są obszarem badań i obserwacji, a naukowcy są w stanie zaobserwować coraz to nowe i niesamowite zjawiska.

Najnowsze badania wykazały, że podczas ciąży dochodzi do wymiany komórkowej między mamą a maluszkiem. Okazuje się, że nie tylko matka, będąc w ciąży, przekazuje dziecku komórki, ale ono również dzieli się nimi z nią. Zdaniem naukowców ciąża pozostawia trwały ślad w sercu, mózgu, nerkach i żołądku. Komórki płodu docierają do tych narządów i prawdopodobnie pozostają tam przez wiele lat. W medycynie zjawisko to nosi nazwę: embrionalno-matczyny mikrochimeryzm.

Fakt istnienia wymiany międzykomórkowej zachodzącej w organizmie ciężarnej jest obszarem badań od wielu lat. Jako pierwszy badania nad tym zjawiskiem rozpoczął 1893 dr Christian Georg Schmorl, niemiecki patomorfolog rozpoznał komórki płodowe w tkance płucnej matki.

Z tego, co udało się ustalić badaczom, ten proces wymiany komórkowej ma na celu wpłynąć na układ immunologiczny matki, a także dać jej siłę i poprawić kondycję, a więc w "ochronić" jej organizm. Co więcej, lekarze sugerują, że mdłości w ciąży mogą być znakiem rozpoczęcia wymiany komórek między matką a płodem. Mdłości są prawdopodobnie reakcją na obce komórki, ingerujące w organizm kobiety.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz