Elektroniczne urządzenia zaburzają sen dziecka

Przedszkolaki i uczniowie śpią lepiej, gdy w ich pobliżu nie ma telewizorów, komputerów, czy telefonów komórkowych.

Naukowcy z University of Colorado przeanalizowali 67 prac badawczych z całego świata, związanych z użytkowaniem mediów elektronicznych przez dzieci w wieku szkolnym i nastoletnim (5-17 lat). Okazało się, że 90 proc. tych analiz dowodzi niekorzystnego wpływu przebywania przed ekranami telewizora, komputera, tabletu czy telefonu komórkowego. Urządzenia te mają niekorzystny wpływ na sen młodych ludzi.

Używanie komputera ma bardziej negatywny wpływ na sen niż oglądanie telewizji. Jest tak dlatego, że druga z tych czynności wymaga mniejszej koncentracji uwagi. Ponad 75 proc. analizowanych prac dowodzi jednak, że oglądanie telewizji wieczorem ma związek z niewystarczającą ilością i jakością snu u dzieci.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, na próbie kilkuset dzieci w wieku od 6 do 17 lat wykazały ponadto, że pozostawienie na noc w ich sypialni urządzenia elektronicznego (telefonu, komputera lub telewizora) powodowało niewystarczający, zbyt krótki dla danego wieku sen. Inne badania przeprowadzone w USA dowodzą, że z komórką śpi ponad 60 proc. nastolatków, z czego 38 proc. wysyła wiadomości leżąc już w łóżku, a blisko 8 proc. z nich dwa lub więcej razy w tygodniu budzi się w nocy, ponieważ otrzymało wiadomość i musi ją odczytać.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz