Gdy ciężarna chce zjeść na mieście: Na co zwrócić uwagę?

Każda przyszła mama wie, że jej posiłki powinny być zbilansowane i bogate w wartości odżywcze.

dieta w ciąży

Znaczna większość kobiet, gdy dowiaduje się, ze zostanie mamą stara się żyć zdrowiej: rezygnuje z używek i baczniej zwraca uwagę na to, co je. Są jednak sytuacje, gdy w ciąży kobieta chce lub musi zjeść na mieście. Bez względu czy to urlop, okazjonalny firmowy lunch czy stałe stołowanie się na mieście ciężarna powinna zwracać uwagę na to, co ląduje na jej talerzu. Jak zamawiać posiłki, które będą przyjazne zarówno dla dziecka, jak i dla mamy i nie będą stanowiły bomby kalorycznej? Podpowiadamy!

W koszyczku z pieczywem poszukaj pieczywa pełnoziarnistego, a jeśli takiego nie znajdziesz zapytaj, czy mogą takie podać. Jeśli to nie jest możliwe, staraj się nie objadać białym pieczywem. Zwróć uwagę także na ilość masła, jaką smarujesz pieczywo oraz na oliwę, w której maczasz chleb. Warto na to uważać, gdyż w posiłku najpewniej znajdziesz jeszcze inne źródła tłuszczy jak sos do sałatki.

Jako przystawkę wybierz raczej zielone warzywa, zupę lub owoce morza np. krewetki przygotowane na parze.

Jeśli wybierasz zupę, zdecyduj się na coś na bazie warzyw zwłaszcza bataty, marchewki, kabaczki lub pomidory. Bardzo wartościowe będzie danie z soczewicą lub fasolą. Ale wystrzegaj się zup-kremów i zabielanych śmietaną.

Danie główne powinno być jak najbogatsze w składniki, ale źródła białka jak mięsa czy ryby niech jednocześnie nie będą źródłem zbyt wielu tłuszczy. Wybieraj mięsa grillowane, pieczone, gotowane lub przygotowane na parze. Nie bój się prosić o indywidualne przygotowanie dania np. pierś kurczaka bez panierki, czy o oddzielne podanie sosu do mięsa. Na pewno szef kuchni nie odmówi ciężarnej.

Do mięsa wybierz raczej pieczone bataty, brązowy ryż i świeże warzywa.

Na deser zamówi coś owocowego np. owocowy koktajl czy domowe lody.

Na podstawie: W oczekiwaniu na dziecko H. Murkoff

Czytaj też: Ile można przytyć w ciąży? >>>

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz