Gdy maluch grymasi przy jedzeniu

Nie tylko dziecko, ale również ty oraz cała kuchnia jesteście zbryzgani kaszką, bo dzieciak pluje na potęgę, ale musisz go przecież nakarmić… Babcia poradziłaby „samolocik”, przyjaciółka wytarła za ciebie podłogę, a co może zrobić mama?

dziewczynka jedzenie

Kiedy twój maluch zaczyna grymasić przy jedzeniu, robi to najczęściej z trzech powodów:

- nie jest głodny,

- nie lubi dania, które mu podajesz,

- chce koniecznie coś innego.

Jak zatem radzić sobie w takich sytuacjach.

Pozwól czasem dziecku nie być głodnym. Zamiast walczyć z nim przy stole, robić samolociki lecące do buzi albo uciekać się do przekupstwa, pozwól mu odejść od stołu. Jeśli to jest bardzo małe dziecko, nie karz go niejedzeniem do kolacji.

Jeśli niespełna godzinę po wspólnym posiłku postanowi jednak zjeść obiad, prostu – podaj mu go.

Starsze dziecko możesz uprzedzić o konsekwencji jego decyzji. Gdy np. postanowi nie odrywać się do ekscytującej zabawy i odmawia przyjścia do stołu, zgódź się jednak uprzedź go, że kolejny posiłek będzie dopiero za trzy godziny. Pamiętaj, bądź konsekwentna!

Wiele dzieci grymasi przy posiłkach, których po prostu nie lubią. I mają do tego prawo! Każdy człowiek wykształca indywidualne smaki. Są dzieci, które wolą mięso, inne bez problemu zjedzą zupę z warzywami. Ty również masz swoje potrawy, których nie znosisz. Czy w takim razie wciskasz je w siebie na siłę?

Zaobserwuj których dań twój maluch nie lubi zdecydowanie. Zastanów się, jakim innym pokarmem czy produktem można je zastąpić. Nie musisz gotować pod każdego domownika oddzielnie. Nierzadko wystarczy odrobina namysłu i otwarcie się na kompromis, aby każdy przy stole poczuł się dobrze i nasycił swój głód.

Jakie zatem ustępstwa możesz zrobić ze swej strony, a jakie dziecko?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz