Co widać na teście ciążowym?

Co oznacza poziom hCG i jakie są jego normy w organizmie?

Beta hCG w ciąży

Beta hCG to hormon gonadotropiny kosmówkowej produkowany w kosmówce łożyska. Pojawia się tuż po zapłodnieniu, a jego obecność w moczu lub krwi kobiety oznacza, że kobieta spodziewa się dziecka. To właśnie obecność hCG wykrywana jest przez test ciążowy.

Zadaniem gonadropiny kosmówkowej jest podtrzymywanie czynność ciałka żółtego we wczesnej ciąży. Gonadotropina u płodów męskich pobudza także komórki jąder do produkcji testosteronu. U wszystkich płodów zwiększa ilość hormonów tarczycy. Wspomaga w ten sposób jeszcze niedojrzałą przysadkę mózgową. Dzięki hormonowi hCG układ immunologiczny matki jest słabszy, a komórki odpornościowe nie atakują płodu (który jest ciałem obcym w organizmie matki).

Hormon beta hCG wpływa na przemiany cukrów i tłuszczy dostarczanych przez matkę do organizmu, a także zwiększa wchłanianie przez płód większej ilości składników odżywczych z krwi matki.

Badanie poziomu beta hCG

Poziom beta hCG bada się z próbki krwi. Badania nie trzeba wykonywać na czczo, można je zrobić o dowolnej porze dnia. Pozwala ono określić poziom hCG w krwi kobiety planującej ciążę. Niski poziom hCG (poniżej 5 mIU/ml) oznacza, że nie doszło do implantacji zarodka. Wysoki poziom hCG oznacza, że kobieta spodziewa się dziecka.

Poziom beta hCG najlepiej jest zrobić tuż po terminie spodziewanej miesiączki. Dopiero badanie krwi daje wynik wiarygodny. (Sprawdź, jak szybko można zrobić test ciążowy? >>>)

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz