Ibuprofen zażywany w ciąży zmniejsza płodność córek

Ibuprofen przyjmowany przez ciężarne kobiety może szkodzić ich nienarodzonym córkom.

ibuprofen a ciaza

Odkryto, że ibuprofen przenika przez łożysko, a jego stężenie we krwi płodu jest podobne z tym, jakie obserwuje się u matki. Popularny środek przeciwbólowy zażywany w pierwszym trymestrze ciąży wywiera negatywny wpływ na żeński płód. W przyszłości dziewczęta te prawdopodobnie będą mieć problemy z płodnością oraz wcześniej przechodzić menopauzę.

Jak wynika z badań instytutu Inserm w Rennes, szkodliwy efekt może wystąpić już po kilku dniach brania tabletek, ale w niektórych przypadkach wystarczyły już dwa dni, aby wywołać nieodwracalne zmiany w rozwijającym się organizmie. Lek powoduje bowiem radykalne zmniejszenie ilości komórek jajowych w jajnikach. Straty te są nie do nadrobienia, bowiem z zestawem tych komórek dziewczynki przychodzą już na świat i nie są one tworzone sukcesywnie w ciągu życia, jak gamety męskie u chłopców.

- Jednorazowe zażycie leku nie powinno mieć destrukcyjnego wpływu na przyszłą płodność nienarodzonego dziecka, ale już konsumpcja przekraczająca dwa dni wywołuje trwałe szkody. Z tego względu należy zastanowić się nad celowością stosowania środków z ibuprofenem przez ciężarne, zwłaszcza w pierwszym trymestrze - twierdzi dr Séverine Mazaud-Guittot z instytutu badawczego Inserm w Rennes.

Statystycznie trzy na dziesięć kobiet zażywa leki przeciwbólowe podczas pierwszych miesięcy ciąży. Przyszłe matki powinny unikać ibuprofenu, chyba że lekarz zaleci inaczej, zamiast niego powinny wybierać paracetamol - zaleca Organizacja NHS England.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz