Ile osób potrzeba do rodzenia? POZNAJ SWOJE PRAWA

Poród jest wydarzeniem intymnym, a Ty masz prawo domagać się, aby wszystkie badania i zabiegi odbywały się w miejscu odosobnionym!

ciąża

Jeszcze do niedawna Polska była jednym z nielicznych krajów europejskich, który nie posiadał opracowanych standardów porodu. Z tego względu zwyczaje porodowe każdy szpital tworzył sobie sam, a kobiety musiały doświadczać przykrych sytuacji (choćby pokazywania gojącego się krocza na ogólnej sali, kiedy lekarz akurat miał obchód). Teraz jednak wszystko się zmieniło. Z dniem 8 kwietnia 2011 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, które określa, do czego kobieta ciężarna ma prawo i jakie procedury obowiązują opiekujący się nią personel medyczny.

Warto, abyś zapoznała się z zapisami standardu okołoporodowego - gdyby opieka nad tobą odbiegała od jego zaleceń, będziesz mogła powołać się na to rozporządzenie!

Plan porodu

Zgodnie z nowymi przepisami personel medyczny powinien omówić z tobą tzw. „plan porodu" i dostosować opiekę, w miarę możliwości organizacyjnych, do twoich indywidualnych potrzeb i aktualnej sytuacji zdrowotnej.

Lekarze muszą także odnosić się do ciebie z szacunkiem, szanować twoją prywatność i poczucie intymności, umożliwić Ci podejmowanie świadomych decyzji, związanych z porodem, pytać Cię o zgodę przed każdym zabiegiem lub badaniem oraz informować Cię o postępie porodu.

Zaraz po narodzinach, dziecko (jeśli jego stan i twoje samopoczucie pozwalają na to) powinno być położone na twoim brzuchu, osuszone i zabezpieczone przed utratą ciepła. Taki nieprzerwany kontakt z matką powinien trwać co najmniej dwie godziny po porodzie, a personel medyczny jest zobligowany, aby w tym czasie służyć ci radą i pomocą.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

AgaJar
2013-07-19 18:02:03

re: Ile osób potrzeba do rodzenia? POZNAJ SWOJE PRAWA

Gdybym przeczytała ten artykuł dwa lata temu,i zasięgnęła więcej wiedzy na ten temat pewnie bym co najmniej napisała skargę na porodówkę w szpitalu w Mińsku Mazowieckim,bo na to wygląda,że podczas mojego porodu złamane zostały wszystkie prawa kobiety rodzącej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2013-07-19 15:13:31

re: Ile osób potrzeba do rodzenia? POZNAJ SWOJE PRAWA

Rodziłam w 2008, Tomaszów Mazowiecki, prosiłam żeby położna mnie nie nacinała to wydarła się na mnie czy chcę zostać kaleka, za to lekarka gdy zapytałam ile będę miała szwów powiedziała: Niech mi pani głupich pytań nie zadaje. Świetne podejście do rodzącej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz