Ile przyszła mama może przytyć w czasie ciąży?

Nadwaga u dziecka zaczyna się już w brzuchu mamy!

ciąża

Szacuje się, że ponad jedna trzecia kobiet z wagą w normie oraz połowa tych, które mają nadwagę tyje w ciąży bardziej niż powinna. Jak zauważyła doktor Sylvia R. Karasu w książce „The Gravity of Weight”Mniej niż 40 procentom kobiet przybywa w czasie ciąży jedynie zalecana liczba kilogramów.

Jeżeli kobieta w czasie pojedyńczej, terminowo donoszonej ciąży przytyła 24 kilogramy to prawdopodobieństwo urodzenia dziecka o wadze czterech lub więcej kilo jest dużo większe niż u kobiet, które przytyły do 10 kilo. Każdy kolejny kilogram matki to dodatkowe 7,35 grama dla maluszka! Odkrycie to pozwala sądzić, że nadmierny przybór wagi w ciąży może zwiększyć długoterminowe ryzyko pojawienia się u potomstwa chorób związanych z otyłością.

Inne badania  pokazują, że kobietom nie udaje  się zrzucić wszystkich dodatkowych kilogramów, które przybyły im podczas ciąży. Przy czym każda kolejna  rozpoczyna się już z większą wagą.

Dalsze analizy wskazują, że dzieci kobiet, które przytyły w czasie ciąży więcej niż zaleca Instytut Medycyny już jako dziewięciolatki ważyły więcej niż ich rówieśnicy. Ponadto miały mniejszą odporność  oraz wykryto u nich zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca.

Niezmiernie ważna jest także waga przyszłej mamy jeszcze przed zajściem w ciążę. Obecnie kobiety pozwalają sobie na większe tycie w czasie tych magicznych 9 miesięcy niż jak to było np. w latach 90- tych.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

gajka
2013-09-14 00:27:25

re: Ile przyszła mama może przytyć w czasie ciąży?

A jak naukowcy tłumaczą zatrzymywanie wody w organizmie.. co za tym idzie nabieranie wagi w zastraszającym tempie? Przecież nie mamy na to wpływu jak pracuje nasza gospodarka hormonalna!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz