Jak obliczyć dni płodne? Podpowiadamy!

Poznaj różne metody, by ustalić najlepszy dzień na poczęcie.

Jak obliczyć dni płodne?

Szanse na zajście w ciążę u zdrowej pary w każdym cyklu wynoszą ok. 15-20 %. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, należą do nich m.in. zaburzenia na poziomie genetycznym, hormonalnym, immunologicznym itd. Co warte podkreślenia - powyższe szacowania dotyczą zdrowej pary, która regularnie uprawia seks w dniach okołoowulacyjnych!

W całym cyklu jest zaledwie kilka dni, w których może dojść do połączenia się plemnika z komórką jajową. Zakładając, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, natomiast plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, dni płodnych jest zaledwie kilka.

Długość cyklu a płodność

Długość cyklu może mieć wbrew pozorom duże znaczenie dla kobiecej płodności. Przeciętny cykl kobiety trwa 28 dni. Przyjmuje się, że długość cyklu wahająca się pomiędzy 23-35 dniami jest prawidłowa. Zarówno długie (powyżej 35 dni), jak i krótkie cykle (poniżej 23 dni) mogą znacząco zmniejszać szanse na zajście w ciążę.

W każdym cyklu owulacja występuje tylko raz. Dochodzi do niej w momencie, gdy pod wpływem hormonów, pęcherzyk dominujący uwalnia komórkę jajową. Jest wiele sposobów na wykrycie owulacji.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz