Jak przetrwać końcówkę ciąży? Powolutku...

Trzeci trymestr ciąży to dla kobiety fizycznie okres najcięższy. Jak sobie poradzić z wielkim brzuchem?

ciąża

Jesteś ogromna i ciężka?

Ostatnie tygodnie ciąży skutkują największą zwyżką wagi. Nawet jeśli przez całą ciążę przybierałaś książkowo, to pod koniec możesz zauważyć, że brzuch powiększył się proporcjonalnie najwięcej, tłuszczyk odłożył się także nieco, a na dodatek puchną ręce, nogi i buzia. Nie możesz się schylić, by zawiązać buty, ogolenie nóg to istny wyczyn, nawet majtki jest Ci trudno założyć. Czujesz się, mówiąc delikatnie, jak mama słoniątka.

Wynika to z tego, że mniej się ruszasz, a podobnie jak na początku ciąży, znów masz kaloryczne zachcianki. Brzuch powiększa się znaczniej, bo i dziecko w ostatnim trymestrze przybiera najwięcej. Obrzęki pojawiają się, bo w Twoim organizmie gromadzi się zapas wody, a opuchnięte nogi to także efekt ucisku powiększonej macicy na żyły biodrowe.

Zdrowo jedz

W ciąży nie wolno Ci się odchudzać, a już tym bardziej na własną rękę. Ale możesz zapobiec wzrostowi masy ciała do gabarytów XXL dbając o dietę.

Po pierwsze, 5 posiłków dziennie - zasada dobrze znana - mniej, a częściej. Żadnych dań ciężkostrawnych, tłustych i wysokokalorycznych. Zrezygnuj z białego pieczywa na rzecz… żadnego pieczywa (ciemne może wywoływać zgagę). Nie jedz słodyczy. Jeśli masz wielką ochotę na coś słodkiego, lepiej upiecz drożdżówkę lub keks z mniejszą ilością cukru, zamiast kupować pączka czy batonik w sklepie. Zrób sobie granolę domowym sposobem albo jogurt owocowy.

Jedz kilka razy dziennie świeże owoce i warzywa, najlepiej do każdego posiłku, a zimą kiszoną kapustę - ma moc witamin i pomaga spalać kalorie.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz