Jak się zmieniasz w ciąży?

Przewodnik dla przyszłych mam miesiąc po miesiącu.

ciąża

Ciąża trwa zwykle 40 tygodni. Dzieli się na trzy okresy nazywane trymestrami. – Pierwszy trymestr obejmuje pierwsze tygodnie ciąży od zapłodnienia do 13.-14. Tygodnia. Drugi trymestr to okres do 27. tygodnia. W trzecim trymestrze zaczynają odgrywać rolę różnice osobnicze. O ile w pierwszym i drugim trymestrze przyrost masy i długości dziecka jest mniej więcej jednakowy u większości ciężarnych, teraz jest on największy – zaznacza prof. Longin Marianowski, autor książki „Od poczęcia do narodzin”. Jak wygląda kalendarz przyszłej mamy?

Pierwszy miesiąc

Na początku ciąży może pojawić się zmiana samopoczucia – senność, zmęczenie, drażliwość. U 80 proc. kobiet występuje brak apetytu, choć reszta odczuwa nadmierne łaknienie (tzw. zachcianki). – Mogą przeszkadzać ci różne zapachy. Mogą też wystąpić nudności, wymioty, ślinotok, zgaga. Często pojawiają się one w godzinach rannych, choć niekiedy utrzymują się przez cały dzień – podkreśla prof. Longin Marianowski. Twoje piersi są nabrzmiałe, pełne i napięte. Przekrwienie całego układu moczowego – jak zaznacza specjalista – a także stopniowe powiększanie się macicy i jej ucisk na pęcherz moczowy powodują częste oddawanie moczu. Od 21. dnia bije serce dziecka. W czwartym tygodniu tworzy się pępowina, przez którą dziecko otrzymuje od matki tlen i składniki odżywcze.

Drugi miesiąc

Możesz odczuwać dolegliwości podobne do tych z pierwszego miesiąca. Niekiedy występują problemy z cerą. Niewykluczone, że na twoich piersiach i brzuchu pojawią się niebieskie podskórne linie. – To siatka żylna, która obrazuje zwiększony transport krwi w ciąży. Ponadto możesz odczuwać drażliwość, płaczliwość i zmiany nastroju – informuje prof. Longin Marianowski. Twoje dziecko ma już wszystkie narządy wewnętrzne. Wykształcają się dłonie i palce z liniami papilarnymi, powstają mięśnie, tworzy się mózg. Pod koniec drugiego miesiąca zarodek mierzy 3,5 cm i waży 10 g.

Trzeci miesiąc

Zmęczenie, senność, zgaga czy zaparcia nadal mogą się utrzymywać. Na nogach i brzuchu pojawia się więcej prześwitujących przez skórę żyłek. Zwiększa się apetyt. – Pod koniec trzeciego miesiąca może się zaznaczyć zarys brzucha. Możesz też miewać okresowe bóle i zawroty głowy, zmienne nastroje czy odczuwać rozdrażnienie – tłumaczy autor poradnika „Od poczęcia do narodzin”. Włosy stają się za to grubsze i zdrowo wyglądają. Dziecko zaczyna przypominać ludzką postać. Jego narządy płciowe są rozwinięte, choć trudno jeszcze rozpoznać płeć.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Abc żylaków
2013-08-02 12:51:07

re: Jak się zmieniasz w ciąży?

Bardzo dobry artykuł! Faktycznie żylaki są bardzo częstym problemem w ciąży. Lekarze najczęściej polecają rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe. Specjalista zylakiprzeciwdzialaj.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
zylakiprzeciwdzialaj.pl
2013-08-02 12:27:20

re: Jak się zmieniasz w ciąży?

Bardzo ciekawy artykuł! Faktycznie, żylaki w ciąży są bardzo częstym problemem. Przyjrzeliśmy się temu tematowi, specjaliści polecają przede wszystkim noszenie rajstop przeciwżylakowych oraz odpoczywanie z nogami do góry. Przyszłym mamom polecam także artykuł: http://www.zylakiprzeciwdzialaj.pl/ciaza-a-zylaki/zylaki-w-ciazy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz