Jak z klasą odejść na urlop macierzyński?

Nareszcie jesteś w upragnionej ciąży i zastanawiasz się, jak o tym powiedzieć swoim przełożonym w pracy. Jak się przygotować do rozmowy o ciąży?

ciąża

Kiedy powiedzieć?

Dwie kreseczki na teście ciążowym to jeszcze nie powód, żeby biec do szefa i mu o tym powiedzieć, ale trzeba to zrobić, zanim brzuszek urośnie i szef domyśli się sam. Informacja o Twojej ciąży musi być potwierdzona badaniem USG, powinnaś być już po wizycie lekarskiej (ale nie musisz zabierać tych zdjęć do gabinetu przełożonego).

Lekarz ginekolog na pewno zapyta, czy pracujesz, w jakim miejscu i jak praca może wpłynąć na ciążę, czy są jakieś zajęcia, które musisz wykonywać, a z racji ciąży nie powinnaś (np. dźwiganie ciężkich przedmiotów, praca stojąca, np. jako fryzjerka, praca przy toksycznych substancjach, praca nocna itd.). Lekarz powie, jak przebiega Twoja ciąża i czy dalej możesz chodzić do pracy. Jeśli nie, wystawi Ci zwolnienie. Może się zdarzyć tak, że na rozmowę o ciąży przyjdziesz z pierwszym zwolnieniem lekarskim.

Pisemne zaświadczenie o tym, że ciąża przebiega prawidłowo, a Ty możesz nadal pracować, również Ci się przyda, jeśli nadal chcesz być aktywna zawodowo. Kiedy więc powiedzieć o ciąży? Przed ukończeniem 4. miesiąca, kiedy masz już 100% potwierdzenie swojego odmiennego stanu, a brzuszek nie jest jeszcze tak widoczny.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz