Dbaj o swoje ciało w ciąży, ale bądź ostrożna!

Jakich składników kosmetyków powinnaś unikać w ciąży?

kosmetyki w ciąży

Składniki kosmetyków, których używasz, wnikają przez skórę głęboko do Twojego organizmu, a przez łożysko, mogą także przenikać do organizmu rozwijającego się pod Twoim sercem dziecka. Najlepiej będzie, jeśli będziesz wybierać kosmetyki jak najbardziej organiczne, z krótką listą składników, tak naturalne, jak się tylko da. Czasem lepiej oliwkę do ciała zastąpić olejem kokosowym z pewnego źródła, a tonik do twarzy sokiem z aloesu. Jakich substancji, na które nagminnie można natknąć się w kosmetykach pielęgnacyjnych, powinna unikać ciężarna?

Są to z pewnością:

- ftalany – są częstym składnikiem kosmetyków zapachowych, a podejrzewane są o wywoływanie zakłóceń hormonalnych,

- ftalany di butylu (DBP) i flatany dietylu (DEP), które często występują w lakierach do paznokci, dezodorantach, szamponach i balsamach do ciała,

- retinol, witamina A i kwas salicylowy – substancje te mogą powodować wady wrodzone; zastąp kosmetyki je zawierające takimi, które w składzie zamiast nich posiadają glicerynę, kwas hialuronowy, masło kakaowe lub masło Shea,

- DEET – substancja, którą zawierają środki odstraszające owady, a której bezpieczeństwo nigdy nie zostało potwierdzone,

- BPA – to substancja zawarta w plastiku używanym do produkcji opakowań, także opakowań kosmetyków; oznacza się takie pojemniki kodami 3 lub 7; substancja ta wywołuje m.in. otyłość, zaburzenia w wydzielaniu dopaminy w mózgu, zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory, w tym raka piersi i raka prostaty, zaburzenia libido i problemy z erekcją – jak widać, lepiej je unikać, zwłaszcza będąc w ciąży. Więcej o BPA przeczytasz w naszym artykule TUTAJ >>>.

A co z kontrowersjami wokół wpływu telefonów komórkowych na zdrowie ciężarnej i jej dziecka? Przeczytaj >>>

Artykuł na podstawie: William Sears, Martha Sears, Księga Ciąży, Wydawnictwo Mamania.

als

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Ola
2018-02-12 19:38:48

Teraz będąc w ciązy staram się używć naturalnych kosmetyków, ale też bez popadania w skrajność, zwykłym szamponem też umyje włosy. Jendnak jeden produkt tak mnie zaskoczył to znaczy arganowa pianka do mycia twarzy, że nawet po urodzeniu dziecka nie przestane jej używać, fajnie odświeża i oczyszcza skóre. Znalazłam ją na stonce http://skarbiec-natury.pl/pl/p/Arganowa-pianka-do-mycia-twarzy/7510 , zesztą tam są same naturalne produkty.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ewa
2017-07-06 12:48:49

Jak byłam w ciąży to używałam wyłącznie naturalnych kosmetyków, które kupowałam przez internet w drogerii Betterland. Teraz cały czas ich używam, bo się do nich przyzwyczaiłam. Jakościowo są bardzo dobre te kosmetyki i skład też w porządku mają. Także dziecku w żaden sposób nie zaszkodziły.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Patrycja
2017-06-17 11:29:24

w tym ważnym czasie warto podwójnie zadbać o siebie i maluszka. ja wybierałam tylko produkty i kosmetyki dla nas przeznaczone, np skoncentrowany balsam do ciała Whamisa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz