Przeciwbólowe, na przeziębienie, uspokajające, na alergie... jakie leki można przyjmować w ciąży?

Aby usystematyzować wiedzę na temat stosowania leków w ciąży Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przygotowała klasyfikację leków ze względu na ich bezpieczeństwo stosowania w czasie ciąży.

leki w ciąży

W ciąży każda przyszła mama szczególnie zaczyna zwracać uwagę na to, co je, rezygnuje z używek i dba o zdrowy styl życia. W tym czasie także zwraca uwagę na odpowiednią suplementach witamin, jednocześnie obawia się brać jakiekolwiek leki. Niestety wiedza na temat stosowania leków w trakcie ciąży i ich ewentualnego wpływu na dziecko jest bardzo ograniczona. Dlaczego? Leki wprowadzane do obrotu muszą przejść szereg badan klinicznych, a rzecz jasna żadna ciężarna nie jest "królikiem doświadczalnym". Tak więc warto wiedzieć, że nie wszytkie leki miały badania kliniczne przeprowadzone na ludziach, a badania na ciężarnych zwierzętach są przekładane na ewentualny wpływ na ciąże u ludzi. Są także preparaty, które wiadomo jak działają na kobiety i maluszka.

Aby usystematyzować wiedzę na temat stosowania leków w ciąży a także, aby ułatwić lekarzom i farmaceutom pracę Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Administration) przygotowała klasyfikację leków ze względu na ich bezpieczeństwo stosowania w czasie ciąży. Podział ten został zatwierdzony przez wiele krajów Europy i Świata, także przez Polskę. Wszystkie dostępne na rynku farmaceutycznym leki i suplementy diety zostały podzielone na pięć kategorii. Pamiętaj jednak, że stosowanie jakiegokolwiek leku w ciąży, niezależnie od kategorii, do której przynależy, należy skonsultować z lekarzem i obowiązkowo przeczytać ulotkę.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz