Jesteś w ciąży? 10 sygnałów organizmu, które powinny Cię zaniepokoić

W ciąży, szczególnie w tej pierwszej, niepokoi niemalże wszystko. Sprawdź, co jest poważnym problemem, a z czym warto poczekać, bo powinno samo przejść...

ciąża

Ciąża jest stanem szczególnym i każda przyszła mama martwi się, czy z jej dzieckiem jest wszystko w porządku – czy dobrze się rozwija, czy jest zdrowy i czy urodzi się w terminie. Zazwyczaj obawy te są przesadzone, lecz czasami bywa tak, że nasz niepokój jest wskazany. Oto 10 sygnałów organizmu, które powinny zaniepokoić ciężarną:

Krwawienie i plamienie

Krwawienia i plamienia w czasie ciąży nie zdarzają się wcale rzadko, lecz może oznaczać różne rzeczy. Dlatego w przypadku krwawień i plamień niemalże zawsze konieczna jest konsultacja ginekologiczna. Wyjątkiem są sytuacje po badaniu, lecz wówczas lekarz zawsze uprzedza, że mogą wystąpić plamienia. Krwawienia występujące w pierwszym trymestrze ciąży mogą oznaczać poronienie, a w trzecim – ciążę pozamaciczną. Towarzyszy temu zazwyczaj silny ból i może to stanowić zagrożenie dla życia.

Brak ruchów dziecka

Odczuwanie ruchów dziecka to sprawa indywidualna – zależy od malucha, jego masy czy temperamentu oraz od jego aktywności. Jeśli jednak nie odczuwasz przez dłuższy czas ruchów dziecka, a zjedzenie czegoś słodkiego i położenie się nie zmienia tej sytuacji lub jeśli w ciągu godziny nie naliczysz 10 ruchów, to znak, że pora wybrać się do lekarza.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz