Kalendarz owulacji i płodność kobiety – 6 najważniejszych faktów, które musisz poznać, gdy starasz się o ciążę

W całym cyklu jest zaledwie kilka dni, w których może dojść do połączenia się plemnika z komórką jajową. Jak trafić w ten moment?

planowanie ciąży

Jakie są szanse na zajście w ciążę?

Szanse na zajście w ciążę u zdrowej pary w każdym cyklu wynoszą ok. 15-20 %. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, należą do nich m.in. zaburzenia na poziomie genetycznym, hormonalnym, immunologicznym itd.

Co warte podkreślenia - powyższe szacowania dotyczą zdrowej pary, która regularnie uprawia seks w dniach okołoowulacyjnych!

Kiedy występują dni płodne?

W całym cyklu jest zaledwie kilka dni, w których może dojść do połączenia się plemnika z komórką jajową. Zakładając, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, natomiast plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, liczba dni płodnych waha się od 3 do 5 dni.

Kalendarz owulacji OvuFriend może z bardzo dużą dokładnością określić dni, w których zajście w ciążę jest największe. 

Długość cyklu a płodność

Długość cyklu może mieć wbrew pozorom duże znaczenie dla kobiecej płodności. Przeciętny cykl kobiety trwa 28 dni. Przyjmuje się, że długość cyklu wahająca się pomiędzy 23-35 dniami jest prawidłowa. Zarówno długie (powyżej 35 dni), jak i krótkie cykle (poniżej 23 dni) mogą znacząco zmniejszać szanse na zajście w ciążę.

Prowadząc kalendarz owulacji OvuFriend kobieta ma szansę zaobserwować, czy miesiączkuje regularnie oraz czy długość jej cykli jest odpowiednia. 

Kiedy występuje owulacja

W każdym cyklu owulacja występuje tylko raz. Dochodzi do niej w momencie, gdy pod wpływem hormonów, pęcherzyk dominujący uwalnia komórkę jajową. Jest wiele sposóbów na wykrycie owulacji, jednak za jedną z najbardziej wiarygodnych metod uznaje się metodę objawowo-termiczną (bazuje na niej m.in. kalendarz owulacji).

Co to jest faza lutealna?

Prawidłowa długość fazy lutealnej (10-16 dni) jest bardzo ważnym czynnikiem podczas starań o dziecko. Faza lutealna to okres, który zaczyna się po owulacji. Wówczas macica przygotowuje się do przyjęcia zarodka. Za sprawą progesteronu w fazie tej można zaobserwować podwyższoną temperaturę ciała (charakterystyczna dwufazowość cyklu w kalendarzu owulacji).

Sprawdź kalendzarz owulacji OvuFriend

Jest to nowoczesne narzędzie internetowe, które jest bardzo pomocne w wyznaczaniu dni płodnych, terminu owulacji i interpretowaniu cyklu miesiączkowych pod względem starania o dziecko. Prowadzone obserwacje (m.in. pomiar temperatury, obserwacja śluzu, testów owulacyjnych, nastroju) pozwalają na zmaksymalizowanie szans na zajście w ciążę.

Ponadto prowadzenie kalendarza umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości związanych m.in. z fazą lutealną, z zaburzeniami owulacji oraz zaburzeniami hormonalnymi. Wszystko to sprawia, że w przypadku potencjalnych problemów z płodnością, szybciej można rozpocząć diagnostykę i leczenie niepłodności.

Więcej informacji na temat dni płodnych znajdziesz na stronie http://ovufriend.pl/.

 

 

 

Komentarze (6)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Pola
2017-04-26 14:52:15

Nam w zajsciu w ciaze pomogla z pewnoscia pregna plus. Dlugo czekalismy na ten moment i okazalo sie, ze po prostu brakuje mojejmu organizmowi pewnych skladników i wartosci. Pregna przygotowala moj organizm do ciazy :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Dorota
2016-06-28 20:30:59

re: Kalendarz owulacji i płodność kobiety – 6 najważniejszych faktów, które musisz poznać, gdy starasz się o ciążę

Czy któraś z czytelniczek używała takich kalendarzyków owulacji? Proszę o odpowiedź.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
szczęśliwa
2016-07-04 12:52:16

z takiego kalendarzyka online powstała nasza córka Maja ;-) niby to proste, ale jednak bardzo mi pomogło. mogę polecić z czystm sercem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Paulina
2016-06-28 07:25:01

re: Kalendarz owulacji i płodność kobiety – 6 najważniejszych faktów, które musisz poznać, gdy starasz się o ciążę

Świetny artykuł!! Niby takie proste, a niektóre pary mają bardzo duże problemy z niepłodnością :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Marta
2016-06-27 15:51:52

re: Kalendarz owulacji i płodność kobiety – 6 najważniejszych faktów, które musisz poznać, gdy starasz się o ciążę

wystarczy lady comp

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2016-07-08 16:22:00

Też mam komputer cyklu, ale innej firmy - cyclotest. Jestem bardzo zadowolona, mogę go polecić z całego serca.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz