Kiedy ciąża i urodzenie dziecka nie chronią przed zwolnieniem z pracy?

Ochrona pracy kobiet w ciąży polega przede wszystkim na zagwarantowaniu trwałości umowy o pracę.

kobieta pracujaca w ciazy

Pracodawca ma zakaz wypowiadania, a także rozwiązywania umowy o pracę w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego pracownicy (chyba że zgodnie zawarto specjalne porozumienie o czym niżej). Zakaz rozwiązania umowy o pracę obejmuje więc czas, kiedy pracownica nie była jeszcze w ciąży.

Powyższe zakazy mają bezwzględny charakter. Oznacza to, że nie uchyla ich zgodny zamiar stron czy udzielenie przez pracownicę zgody na rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę. Zatem wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy pozostaje niezgodne z prawem.

Co istotne, ochrona pracownicy w ciąży rozciąga się na każdy stosunek pracy, w którym pozostaje kobieta, a nie np. tylko na ten, z którego pobiera najwyższe wynagrodzenie lub który stanowi jej główne źródło dochodu – w sytuacji, gdy pracownica pozostaje w stosunku pracy z więcej niż jednym pracodawcą.

Ochrona trwałości zatrudnienia przysługuje również pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Kiedy ciąża nie chroni?

Zakaz rozwiązania umowy z pracownicą nie dotyczy sytuacji, gdy podpisała ona w tej sprawie specjalne porozumienie przed zajściem w ciążę. Na ochronę nie może też liczyć kobieta, która ukryła swój stan przed pracodawcą.

Zawarcie wcześniejszego porozumienia między ciężarną a pracodawcą, na mocy którego stosunek pracy miałby się rozwiązać, jest więc dopuszczalne. Pracownica świadoma stanu ciąży ma pełną swobodę w rozwiązaniu stosunku pracy. Jest zatem uprawniona zarówno do złożenia wypowiedzenia umowy o pracę, czy zawarcia z pracodawcą porozumienia rozwiązującego.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Marta
2018-01-05 10:40:27

Witam umowę jako nauczyciel mam do końca sierpnia 2018r kiedy w 3 miesiącu ciąży dawałam zwolnienie dyrektor powiedziała ale wie pani że umowę ma tylko do końca roku? Moim zdaniem te słowa znaczyły że nie zostanie mi przedłużona :( mimo że pracowałam tam wcześniej 1,5 roku

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz