Kiedy wykonać amniopunkcje w ciąży?

Tak jak inne inwazyjne badania prenatalne, amniopunkcja wciąż budzi silne emocje.

amniopunkcja

Amniopunkcja to obecnie najczęściej stosowane i najbardziej wszechstronne badanie prenatalne z grupy badań inwazyjnych. Ponieważ wokół niej powstało wiele mitów, a temat budzi wiele emocji, warto dowiedzieć się jak to badanie wygląda.

Co to jest amniopunkcja?

Amniopunkcja to prenatalne badanie inwazyjne, bo polega na pobraniu płynu owodniowego. Lekarz po odkażeniu skóry, jałową igłą nakłuwa powłoki brzuszne, macicę i pęcherz płodowy i pobiera do strzykawki ok. 20 ml płynu owodniowego. Samo badanie trwa kilka minut i jest wykonywane pod kontrolą USG. W próbce pobranej przez lekarza znajduj się komórki płodu, w laboratorium specjaliści są w stanie określić kariotyp płodu (liczba i struktura chromosomów w komórce płodu).

Oprócz wad letalnych (śmiertelnych) badanie takie pomaga wykryć wszelkie aberracje chromosomowe (wykryć np. zespół Downa czy zespół Turnera), ale także takie schorzenia, które można leczyć. W przypadku schorzeń, które można leczyć, lekarze mogą szybciej działać. Maluszek może przejść operację jeszcze w łonie matki lub zespół specjalistów jest gotowy zaraz po urodzeniu dziecka.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz