Lekarze ostrzegają ciężarne, by nie polegały na popularnych aplikacjach na telefon

Korzystanie z technologicznych nowinek może zapewnić wiele wspomnień przyszłym rodzicom, ale nie powinno być jedynym źródłem informacji o zdrowiu dziecka.

ktg w ciąży

Technologie i aplikacje najnowocześniejszych telefonów dają coraz więcej możliwości nie tylko lubiącym podróże, ale również przyszłym mamom. Eksperci ostrzegają jednak, by nie wykorzystywać ich jako jedynego źródła monitorowania zdrowia swoich nienarodzonych dzieci.

The Royal Hospital for Woman Foundation ostrzega, by nie polegać na technologiach i aplikacjach na telefon, które pozwalają monitorować zdrowie i ruchy dziecka. Dr Lucy Bowyer przyznała, że w ostatnim czasie do szpitala zgłosiło się kilka kobiet, które swoją wiedzę na temat zdrowia dziecka opierały wyłącznie na aplikacjach na telefonach i nowoczesnych technologiach. Nowinki wskazywały, że wszystkie parametry są prawidłowe, chociaż w rzeczywistości częstotliwość ruchów płodu była poniżej normy, a w kilku przypadkach stwierdzono nawet śmierć płodu.

„Ciężarne nie chcą zawracać głowy, ale jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości wolelibyśmy usłyszeć to od nich niż ryzykować utratę dziecka jeszcze przed porodem.” – wyjaśniła dr Bowyer.

W ostatnim czasie na polskim rynku pojawiło się urządzenie – KTG do domowego użytku, Octopuls. Pozwala ono posłuchać bicia serca dziecka w dowolnym czasie i miejscu. Jest całkowicie bezpieczne dla płodu oraz ciężarnej i proste w użyciu. Warto jednak pamiętać, że nie może być jedynym źródłem informacji matki o zdrowiu dziecka. Korzystanie z niego w oczekiwaniu na kolejną wizytę lekarską jest jak najbardziej wskazane i może zapewnić wiele wspomnień dla rodziców i bliskich, ale nie może zastąpić kontroli lekarskich u ginekologa-położnika.

Nowoczesne technologie dają przyszłym mamom większe możliwości na zbliżenie się do nienarodzonego dziecka, ale trzeba korzystać z nich bardzo rozsądnie. Należy pamiętać, by jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia dziecka konsultować z lekarzem i opierać się wyłącznie na jego opinii oraz nie dokonywać w domowych warunkach samodiagnozy.

kp

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz