Leczenie zębów podczas ciąży

Czy w ciąży można chodzić do dentysty? Czy stosowanie znieczulenia stomatologicznego jest bezpieczne? A co z takimi zabiegami jak leczenie kanałowe, oczyszczanie czy wybielanie zębów? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

ciężarna

Kobiety w ciąży panicznie boją się wizyt u stomatologów, uznając leczenie zębów za ryzykowne dla dziecka. To błąd. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi są całkowicie bezpieczne, a wzmożona pielęgnacja zębów jest niezbędna do zachowania ich w dobrej kondycji. Bo nieprawdą jest, że z każdym dzieckiem traci się jeden ząb. Dlaczego warto zadbać o zęby w czasie ciąży?

Ciężarna u dentysty

Powody są dwa i powinny wystarczyć każdej odpowiedzialnej mamie. Przede wszystkim, wszelkie infekcje w obrębie jamy ustnej są groźne dla płodu. Po drugie, regularna i odpowiednia pielęgnacja zębów uchroni mamy przed przykrymi dolegliwościami oraz poprawi ich nastrój. Zapalenie dziąseł, którego doświadcza wg różnych źródeł od 10% do nawet połowy kobiet w ciąży, ma niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka

Stomatolog, dr Mariusz Duda z Katowic, wyjaśnia, co się dzieje z organizmem kobiety w ciąży i jej dziecka, która ma ubytki i inne choroby w obrębie jamy ustnej:

Bakterie, które namnażają się w zainfekowanych dziąsłach przenikają do krwioobiegu. Razem z krwią wędrują do macicy, gdzie powodują produkcję hormonu zwanego prostaglandyną. To ona odpowiedzialna jest za przedwczesne porody. Stan zapalny w organizmie może spowodować także niedobór masy dziecka lub stan przedrzucawkowy. Warto wspomnieć również o próchnicy, która jest chorobą zakaźną. Dzieci mogą zarazić się od mam chociażby poprzez kontakt z tą samą łyżeczką do jedzenia - tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz