Dlaczego w ciąży nie należy bać się dentysty?

W okresie ciąży powinno się szczególnie zadbać o zęby i dziąsła. Nieleczone infekcje mogą prowadzić do zakażenia płodu, a nawet do przedwczesnego porodu.

ciąża dentysta

Zapalenie dziąseł u ciężarnych zwiększa ryzyko infekcji płodu

Kobiety w ciąży mogą mieć problemy z dziąsłami  - szczególnie między 2 a 8 miesiącem. Ze względu na wyższy poziom progesteronu, naczynia krwionośne w całym ciele rozszerzają się i tym samym stają się bardziej kruche. Wówczas mocno ukrwione dziąsła nabrzmiewają i łatwiej je uszkodzić. Ale nadwrażliwość nie jest największym problemem w jamie ustnej ciężarnych kobiet.

Toksyny, które produkują bakterie płytki nazębnej, mogą atakować dziąsła, więzadła, a nawet kość wokół zęba. Proces zapalny prowadzi do powstania kieszonek dziąsłowych, przez które bakterie mogą przedostawać się do krwiobiegu i zwiększyć ryzyko infekcji płodu i przedwczesnego porodu – tłumaczy dentysta dr Mariusz Duda. Według specjalistów, do tej listy należy dodać również małą wagę urodzeniową noworodka.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Koralina
2017-06-06 19:03:22

Irygator to rzeczywiście dobry pomysł - dokładnie czyści zęby. :) ja od roku uzywam swojego Panasonica - czuję się dzięki temu znacznie lepiej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz