Lęk przed poronieniem w 8. tygodniu ciąży

Lęk przed poronieniem na początku ciąży wynika z tego, że 80% wszystkich poronień ma miejsce właśnie wtedy. Warto jednak pamiętać, że poronienie nie przekreśla szansy na dziecko w kolejnej ciąży. Co więcej, dzięki odpowiedniej diagnostyce i podjęciu odpowiedniego leczenia szanse te znacznie rosną.

poronienie

Poronienie na początku ciąży – najczęstsza przyczyna to wada DNA

Bardzo często za poronienie odpowiadają takie przyczyny, na które rodzice nie mają żadnego wpływu. Są to wady genetyczne dziecka, które powodują aż ok. 60-80% poronień. Tworzą się one w czasie powstawania plemnika lub komórki jajowej albo na poziomie ich połączenia (gdy dochodzi do zapłodnienia). Takie wady najczęściej są losowe, zupełnie niezależne od rodziców, a ich pojawienie się jest spontanicznie. Prawdopodobieństwo, że wystąpią w kolejnej ciąży jest bardzo niskie – najczęściej kobieta nie ma problemu z donoszeniem następnej ciąży, a dziecko rodzi się zdrowe.

Badanie genetyczne tkanek dziecka – warto wykonać je od razu po poronieniu

Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że to właśnie wada DNA przyczyniła się do utraty ciąży i być może uda się skrócić diagnostykę. Jeśli takie okażą się przyczyny poronienia, rodzice szybciej zyskają spokój i łatwiej będzie pogodzić im się ze stratą.

Będą mogli również lepiej przygotować się do kolejnej ciąży – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zmniejszenie poczucia winy związane z brakiem zależności między zdrowiem rodziców a poronieniem jest w tym przypadku bardzo ważne. Warto zdawać sobie sprawę, że po pierwszym poronieniu szansa na zdrowe dziecko wynosi prawie 90%.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz