Planujesz ciążę? Sprawdź, co masz w apteczce

Niektóre składniki leków na choroby przewlekłe mogą wpływać na płodność u pań i panów.

planowanie ciąży

Niektórzy planując ciążę zapominają, że przyjmują leki, które mogą wpływać na płodność zarówno u pań, jak i u panów. Dlatego koniecznie, jeśli planujesz ciąże, a ty lub twój partner leczycie chorobę przewlekłą, zgłoście się do swojego lekarza. Szczególnie jest to istotne w przypadku osób, które przyjmują leki na nadciśnienie, wrzody żołądka, nieswoiste zapalenie jelit, a także leczących depresje. Leki stosowane w chemioterapii nowotworów także wpływają na płodność.

Jak zacząć przygotowania do ciąży? Więcej >>>

Na jakie leki szczególnie należy zwrócić uwagę?

Do leków, które mogą wpływać na płodność należą leki antygonadotropowe, stosowane przy leczeniu endometriozy i chorób sutka. Leki te hamują uwalnianie z przysadki gonadotropin FSH i LH, a tym samym upośledzają syntezę hormonów jajnika, zaburzają cykl menstruacyjny i uniemożliwiają zajście w ciążę. Do leczenia endometriozy czy hormonozlaeznego raka sutka używa się także leków, w których składzie można znaleźć gosereliny i busereliny. Hormony te, choć są wydzielane przed podwzgórze podawane ciągle (a nie pulsacyjne jak robi to organizm) zaburzają czyść jajników przez hamowanie wydzielania gonadotropin.

Jeśli ty lub twój partner macie problemy z wrzodami lub dwunastnicą, twoje leki nie powinny zawierać cymetydyny, gdyż wśród działań niepożądanych występuje mlekotok, ginekomastia, impotencja, zaburzenia spermatogenezy i w ten sposób. Podobnie negatywny wpływ na spermatogenezę udowodniono w stosunku do sulfasalazyny stosowanej w terapii nieswoistych zapaleń jelit (choroba Crohna, colitis ulcerosa).

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz