Liczenie kopniaków - przyjemność i obowiązek

Pierwsze ruchy maleństwa zaczynają być bardzo wyraźne około 18. tygodnia ciąży. Dlaczego powinnaś mieć świadomość, z jaką dokładnie częstotliwością dostajesz kopniaki od swojego maluszka?

ciążowy brzuszek

Wsłuchiwanie się w swój organizm jest sprawą bardzo ważną, wiele razy na tym portalu poruszaną. Elementem tego jest kontrola częstotliwości ruchów dziecka, tak istotna dla oceny prawidłowości przebiegu ciąży, aż do dnia szczęśliwego rozwiązania.

Ruchy dziecka zaczyna się liczyć zazwyczaj w 28. tygodniu niezagrożonej ciąży, ale możesz zacząć to robić nawet w 25 tygodniu, zwłaszcza gdy pojawiają się jakieś niepokojące sygnały.

Należy zatem obserwować, ile razy średnio w ciągu dnia dziecko daje odczuć swoje położenie. Wyraźny spadek liczby ruchów może świadczyć o wielu nieprawidłowościach, a nawet chorobie dziecka. Nie chodzi o to oczywiście, żebyś oczekiwała od dziecka, iż cały czas będzie się ruszało lub szczególnie wtedy, kiedy o to będziesz zabiegać. Chodzi raczej o wsłuchanie się, jaki maleństwo ma rytm dobowy i o to, by powiedzieć lekarzowi, jeśli zauważysz wyraźne zmiany w zachowaniu dziecka, co pozwoli uniknąć komplikacji.

Jak często powinnaś odczuwać ruchy swojego maleństwa? >>>

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz