Łożysko - życiodajny organ (ZDJĘCIA)

Jak wygląda łożysko? Co w sobie kryje? Przeczytaj i zobacz!

placenta

Przeciętne łożysko ma 20 cm średnicy i waży 500 gramów. Rzadko któraś z nas ma szansę je zobaczyć w czasie porodu. Po urodzeniu go, położna właściwie od razu przekazuje je do utylizacji.

Trochę bezlitośnie i nieczule obchodzimy się z czymś, co ma w sobie taką moc! Łożysko (z łaciny placenta) łączy Twojego maluszka ze ścianą macicy. Dzięki łożysku Twoje maleństwo jest karmione, usuwany jest za jego pośrednictwem mocznik z jego organizmu, wytwarzają się w nim hormony niezbędne dla rozwoju płodu i jest ono także barierą immunologiczną dla dziecka.Łożysko tworzy się około dwunastego tygodnia trwania ciąży i pozostaje w ciele kobiety aż do momentu rozwiązania. Po porodzie podaje się specjalne środki, powodujące dodatkowe skurcze macicy, dzięki którym całe łożysko zostaje wydalone z organizmu matki.

Kiedy niedawno, zwłaszcza wśród celebrytów, pojawiła się moda na spożywanie przez matkę łożyska po porodzie, zaczęto również mówić o jego właściwościach zbawiennych dla kobiety. Łatwiejsze obkurczanie macicy, pobudzenie laktacji, szybsze uporanie się z baby blues'em, a nawet zmniejszenie do minimum wystąpienia depresji poporodowej i poprawa wyników krwi u młodej mamy - to tylko niektóre z profitów wynikających ze spożycia placenty, najlepiej surowej (np. zmiksowanej z owocami i wypitej jako koktajl).

Nigdy nie widziałaś łożyska na żywo? Zobacz je na niezwykłych zdjęciach zrobionych przez fotografkę porodów - Marry Fermont. Kliknij DALEJ.

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anna
2015-11-04 08:10:13

re: Łożysko - życiodajny organ (ZDJĘCIA)

Ja widziałam swoje łożysko i było duuuużo większe niż te pokazane tutaj... Ale miałam wielki brzuch, po wyjściu ze szpitala okazało się, że rodząc 4kg dziecko schudłam 12kg, więc pewnie łożysko też swoje ważyło.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Selka
2015-11-04 01:20:42

re: Łożysko - życiodajny organ (ZDJĘCIA)

Mniam, mniam, mniam, cóż za pyszny popłód... nie ma yo jak zjeść tkanki wyprodukowane przez dziecko... a tak serio: ok, w łożysku pewnie poza zelazem i krwią płodowa pewnie jest trochę hormonów (oksytocyna np.), ale żeby takie ilości hormonów, które są srednio stabilne i na dodatek mają przejść przez nasz żołądek (pH ok 2) i wpłynąć na metabolizm lepiej niż oksytocyna wydzielana aktywnie podczas laktacji i porodu... powodzenia. Druga sprawa: poprawienie wyników krwi.. ... . co to jest wynik krwi? Zakladam, ze chodzi o OB i chematokryt, ale jeśli kobieta w ciąży i w trakcie karmienia stosuje odpowiednią dietę, to zaburzenia (pomijając te, które chcąc nie chcąc muszą wystąpić bo organizm ma zwyczaj swirowac w takich sytuacjach jak ciąża) nie powinny wystąpić. .. fajnie było by też wrzucić linko do tych badań. Co jeszcze? A tak- warto zwrócić uwagę na grupę badanych, czesto sa to kobiety, które stosują skrajnie zgodny z naturą styl życia (np. Dieta wegańska), w takim przypadki nie ma sie co dziwić, ze nagle poprawia sie wyniki badań krwi. Organizm dostanie dawkę żelaza i aminokwasów, którą ciężko uzyskać z diety weg. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
lenahelena
2015-11-02 17:30:08

re: Łożysko - życiodajny organ (ZDJĘCIA)

Ja poprosilam położną zeby mi pokazala, ale się spieszyła widocznie bo tylko nim machneła w progu i wyszła z sali :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz