Magia narodzin: Jak przebiega poród w różnych zakątkach świata?

Jak wyglądają obrzędy porodowe w różnych krajach, społecznościach i kulturach?

ciąża

Przyjście na świat dziecka to w każdej kulturze bardzo znaczące wydarzenie. Niezależnie od zakątka świata, rodzącej matce zawsze towarzyszą te same uczucia – wielka miłość do swojego maluszka oraz strach o jego zdrowie. Jednak już sam poród, chociaż podyktowany przez biologię, nie wszędzie wygląda tak samo. W wielu kulturach jest to wydarzenie wymagające szczególnych przygotowań i działania. Często z tym niezwykłym cudem narodzin wiążą się również niesamowite rytuały i obrzędy podyktowane przez lokalne wierzenia i religie.

Obrzędy porodowe w różnych zakątkach świata wyglądają zupełnie inaczej...

Narodziny w Amazońskiej Puszczy

Przygotowania do narodzin dziecka bardzo ciekawie przebiegają w plemieniu wojowniczych Indian Kayapo. Kiedy zbliża się poród, inne kobiety malują ciężarną w rytualne wzory. Akuszerka wciera natomiast w brzuch przyszłej mamy specjalne zioła mające złagodzić ból. Nad prawidłowym przebiegiem porodu czuwa matka rodzącej kobiety, która najczęściej wykonuje również łagodzący wszelkie dolegliwości masaż całego ciała. W porodzie nie może za to uczestniczyć mąż ciężarnej, który jedynie z daleka wyczekuje na pierwszy krzyk swojego dziecka.

Poród wśród Romów

Romowie uważają, że kobieta w czasie ciąży i porodu jest nieczysta i tym samym łatwiej podlega działaniom złych mocy. Członkowie romskiej wspólnoty za wszelką cenę unikają więc porodów domowych. Wszyscy bowiem wierzą, że może to przynieść wielkie nieszczęście pozostałym mieszkańcow. Co więcej, krótko po porodzie niszczone jest również wszystko to, co dotknęła rodząca. Jednak nie tylko sam poród stanowi dla Romów wielkie zagrożenie. Za wszelką cenę starają się oni unikać kontaktu ze świeżą upieczoną matką, do czasu gdy ta nie ochrzci swojego dziecka.

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz