Czy będąc w ciąży można malować paznokcie?

Ciężarna wiele się nasłucha o tym, co jej wolno, a czego nie. A jak jest z paznokciami? Czy kobiecie w ciąży wolno malować paznokcie?

malowanie paznokci

Pytanie o to, czy można malować paznokcie będąc w ciąży, jest stusunkowo nowe, bo dotąd wiadome było jedynie, że na pewno ciężarnej szkodzą niektóre farby do włosów i w związku z tym nie zalecało się farbowania włosów przynajmniej w pierwszym trymestrze ciąży. Dzisiaj lakier do paznokci wydaje się niemałym zagrożeniem dla ciężarne. Czy słusznie?

Dlaczego coraz częściej uważa się, że malowanie paznokci może być szkodliwe?

Jak dotąd nie zostały zgłoszone żadne przypadki negatywnego wpływu na ciążę zabiegów takich jak manicure czy pedicure. Wydaje się więc, że malowanie paznokci nie ma żadnego negatywnego wpływu na kobietę ciężarną. Jednak wiele najnowszych raportów FDA wskazuje, że substancje chemiczne, które znajdują się w lakierach do paznokci i zmywaczach mogą być niebezpieczne i spowodować problemy zdrowotne, w tym podrażnienia skóry, stany zapalne, wysypki czy zatrucie. Problemem dla coraz większej liczby mam wydaje się również zapach lakieru.

Czy rzeczywiście malowanie paznokci w ciąży może mieć negatywne skutki dla dziecka?

Żadne szersze badania na większej grubie badanych ciężarnych nie miały miejsca. Po pierwsze dlatego, że temat jest świeży, a po drugie dlatego, że ciężarne nie zgadzają się na eksperymenty na sobie i swoim dziecku. Musi być jednak jakaś przyczyna, dlaczego tyle mówi się o stosowaniu lakierów w ciąży. Llakiery do paznokci zastygają na ich powierzchni i substancje w nich zawarte mają ciągły kontakt z płytką paznokcia. Nie znaczy to jednak, że kontakt lakieru z płytką paznokcia stanowi zagrożenie dla życia płodu.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz