Mama dookoła świata: Ciąża i poród w różnych kulturach

Karton zamiast dziecięcego łóżeczka, zakopywanie łożyska, wywoływanie płaczu i pieczenie bułeczek. O jakich zwyczajach związanych z ciążą i porodem możesz dowiedzieć się podróżując po świecie?

ciąża

Każda kobieta przeżywa swoją ciążę i poród inaczej. Na te indywidualne różnice nakładają się także normy, wierzenia i zwyczaje uwarunkowane kulturowo. Podejście do ciąży i porodu nie tylko zdradza stosunek do kobiet w danej społeczności, ale może nas wiele nauczyć i przypomnieć, że nie ma jednego wzorca i każda z nas ma prawo przeżywać to doświadczenie na swój własny sposób.

Brzuszkowe (bociankowe) na świecie

Tradycja "baby shower" sięga XVIII w. Anglii, aleod dawna była i jest obchodzona na wielu kontynentach. Wśród tureckich Żydów nosi ona nazwę 'Fasadura' i głównym punktem ceremonii jest przecięcia białej tkaniny, z której zostanie uszyte ubranko na chrzest. W Indonezji bliscy gromadzą się, aby oblać kobietę perfumowaną wodą, (7 razy) odganiając od niej w ten sposób złe duchy, a w Iranie przyszli rodzice dostają w prezencie: siedem par ubranek, siedem czapeczek itd.

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz