MATKA i DZIECKO - jedyny taki ZWIĄZEK

Obejrzyjcie niesamowicie uroczy filmik, który pokazuje wyjątkową więź między matką a dzieckiem.

a

Relacja matki z dzieckiem zaczyna się już w jego życiu płodowym. Dlatego noworodek rozpoznaje głos, zapach i dotyk swojej mamy. Gdy zaczniesz do niego mówić, zapewne odwróci głowę w Twoim kierunku. Bardzo szybko zaczyna rozpoznawać też Twoją twarz. Szybko orientuje się, że nawet, gdy Cię nie widzi, to niedługo będziesz z powrotem. Uspokaja się, kiedy Ty jesteś blisko – właśnie Ty, nikt inny! Budowanie więzi zostało rozpoczęte! Wraz z upływem czasu ta więź pogłębia się i ewoluuje.

W wieku około pół roku maluszek zaczyna wyciągać do Ciebie swoje maleńkie rączki, prosząc, byś go wzięła w ramiona. Jest to niezmiernie wzruszający gest, obrazujący miłość dziecka do najbliższych mu osób. Zastanawiałaś się kiedyś, czemu szkrab tak przywiązuje się do przytulanki czy kocyka? To prooste – na ukochany przedmiot przelewa miłość, którą Cię darzy. Dlatego tuli go w objęciach, gdy Ciebie nie ma w pobliżu.

Z czasem maluszek rozumie coraz więcej. Przejawem tego mogą być buziaki. Dzięki pozytywnym wzorcom dziecko postrzega je jako wyrażanie czułości. Pierwsze całusy Twojego brzdąca będą pewnie bardzo mokre i przypominające raczej dziobanie małego ptaszka, ale za to jakie urocze!

Dziecko potrafi rozpoznać swoją mamę nawet z zamkniętymi oczami: po zapachu, dotyku, rytmie jej oddechu. Tak jak na filmiku, który od ponad tygodnia podbija serca internautów na całym świecie.

W reklamie popularnej marki biżuteryjnej widzimy, jak maluszkom zawiązano oczy, a mamy ustawiono w rzędzie. Dzieci miały rozpoznać swoje mamy, nie widząc ich. Jaki był efekt eksperymentu?

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2015-04-25 22:38:47

re: MATKA i DZIECKO - jedyny taki ZWIĄZEK

A CO Z BLOGIEM?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz