O czym może świadczyć nasilenie mdłości w ciąży?

Boryka się z nimi około 80% ciężarnych kobiet.

mdłości

Poranne nudności to dla wielu przyszłych mam prawdziwa droga przez mękę. Boryka się z nimi około 80% ciężarnych kobiet. Najbardziej uporczywe mdłości mijają zazwyczaj około 12. tygodnia, ale czasami zdarza się, że towarzyszą przyszłej mamie aż do porodu.

Zanim wykonasz test: Pierwsze objawy ciąży >>>

Poranne mdłości: przyczyny

Najczęstszym powodem są intensywne przemiany hormonalne. Niektórzy naukowcy wskazują również na nadwrażliwość układu immunologicznego i jego nieodpowiednią odpowiedź w procesie rozwoju płodu w łonie matki. Nudności wiążą się z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego, należy więc zwrócić szczególną uwagę na jakość diety i tryb życia. Ostatnio naukowcy odkryli, że ten ciążowy dyskomfort może zmniejszyć ryzyko poronienia.

Okazuje się także, że nasilenie nudności może zależeć od ... kondycji wątroby ciężarnej.

- Nudności w ciąży zależą od tego, jaki mamy stan wyjściowy wątroby - powiedziała Marta Mieloszyk-Pawelec, farmaceuta i ekspert mikroodżywiania w Dzień Dobry TVN.

Początek ciąży wiąże się z dużym wyrzutem hormonów. Metabolity hormonalne muszą zostać usunięte przez wątrobę, a właśnie to, w jakim jest stanie wątroba, przekłada się na to, jak organizm sobie radzi.

Jak twierdzi specjalistka, niezwykle ważne jest to, jak się odżywiamy i dbamy o naszą wątrobę co najmniej pół roku przed planowaną ciążą. Panie, które źle się źle odżywiały przed i na początku ciąży, paliły papierosy, piły alkohol, nadmiernie przyjmowały leki niesteroidowe przeciwzapalne, czy były poddawane długiej antybiotykoterapii mogą mieć wątrobę w gorszej kondycji, a co za tym idzie, są bardziej narażone na mdłości.

Sprawdź, jak sobie poradzić z mdłościami, aby w pełni cieszyć się urokami ciąży! >>>

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz