Dobra wiadomość dla kobiet w ciąży o grupie krwi Rh-

Konflikt serologiczny występuje, gdy kobieta o ujemnym Rh oczekuje dziecka, którego ojciec jest Rh+.

kobieta w ciazy i lekarz

Ministerstwo Zrdowia poinformowało, że „od 1 stycznia 2018 r. podanie immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej w 28-30 tygodniu ciąży (o ile nie wykryto u niej przeciwciał anty-RhD) jest finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych”.

Konflikt serologiczny ma miejsce wtedy, gdy kobieta o ujemnym Rh oczekuje dziecka, którego ojciec jest Rh+. Dzieje się tak, ponieważ płód najprawdopodobniej odziedziczył po mężczyźnie antygen D. Jeżeli w trakcie ciąży krew płodu przedostanie się do krwiobiegu matki, jej komórki odpornościowe wytworzą przeciwciała atakujące krwinki dziecka.

Podanie kobiecie immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej w 28-30 tygodniu ciąży zapobiega konfliktowi serologicznemu.

Świadczenie to jest obecnie w całości finansowane ze środków publicznych – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Zalecenia dotyczące stosowania immunoglobuliny anty-RhD w profilaktyce konfliktu matczynopłodowego w zakresie antygenu D z układu Rh obowiązujące od dnia 18 grudnia 2015 roku, opracowane przez konsultantów krajowych z właściwych dziedzin medycyny uwzględniają profilaktykę śródciążową, która w sposób komplementarny powinna stanowić wraz z profilaktyką poporodową skuteczną metodę minimalizowania ryzyka (praktycznie do zera) wystąpienia choroby hemolitycznej – czytamy w komunikacie MZ.

tw

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2018-01-05 19:21:13

To ciekawe bo dzisiaj kupiłam ten lek za prawie 400zl i nie otrzymałam informacji o refundacji...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-01-04 09:13:21

Czy to znaczy ze po prostu posiadając receptę na ten lek, zostanie on wydany za darmo w aptece? Muszę przyjąć go za 5tyg i zastanawiam się co trzeba zrobić żeby skorzystać z refundacji.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz