Moje dziecko waży za mało – czym jest hipotrofia płodu?

Kiedy i dlaczego płód może słabiej przybierać na wadze?

hipotrofia płodu

Prawidłowy wzrost płodu zależy od wielu czynników, jednym z nich jest odpowiednie stężenie kwasu foliowego w organizmie matki. Jego ilość może decydować o przebiegu ciąży, również o tempie, w jakim dziecko przybiera na wadze. Ciężarnym zaleca się więc dietę bogatą w ten niezbędny dla zdrowia składnik. Czasem, mimo właściwej suplementacji kobieta ma go jednak zbyt mało. Za niedobór tzw. folianów w organizmie przyszłej mamy odpowiadać mogą defekty materiału genetycznego. 

Leki, palenie tytoniu, hiperhomocysteinemia – przyczyny spowolnionego wzrostu dziecka

Płód może słabiej przybierać na wadze jeśli matka w czasie ciąży pali papierosy lub pije alkohol. Jego wzrost zostaje niekiedy zahamowany na skutek działania niektórych antybiotyków zażywanych przez ciężarną. Na tempo rozwoju dziecka duży wpływ będą miały ponadto choroby obecne u matki, w tym cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nerek czy wreszcie niewydolne łożysko. Stanem, który może sprawić, że noworodek będzie miał niską masę urodzeniową jest też tzw. hiperhomocysteinemia.

Zbyt wysoki poziom homocysteiny we krwi to efekt niedoboru kwasu foliowego, który jest niewłaściwie przetwarzany, przez co organizm matki nie może go przyswoić. 

Za odpowiednie przyswajanie tego składnika i tym samym utrzymanie właściwego poziomu homocysteiny odpowiada gen MTHFR. Jego uszkodzenie zaburza jednak cały ten proces. Homocysteina nie może przekształcić się w metioninę i w efekcie jest jej znacznie więcej niż być powinno. A trzeba wiedzieć, że homocysteina po przekroczeniu granicy normy nabiera toksycznych właściwości. 

 

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Aria
2017-08-22 15:36:49

Ja duzo o tym problemie dowiedziałam sie na http://kidini.pl/co-robic-kiedy-dziecko-malo-przybiera-na-wadze/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz