Najmniejsze dzieci na świecie - wcześniaki

Walka o każdy dzień to dobrze znane doświadczenie wszystkim rodzicom wcześniaków. Poznajcie prawdopodobnie najmniejsze słodziaki na świecie (ZDJĘCIA).

wcześniaki

Wcześniak to dziecko, które przychodzi na świat pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży. Dziecko przed ukończeniem 22 tygodnia ciąży nie jest w stanie przeżyć poza organizmem matki, nawet w inkubatorze, ponieważ większość jego organów nie jest dostatecznie wykształcona. Jednak przy dzisiejszym postępie medycyny już wcześniaczki z 24 tygodnia ciąży mogą przeżyć poród, a błyskawicznie otoczone specjalistyczną opieką (zaintubowane i karmione dożylnie przeczekują w inkubatorze niebezpieczny dla ich życia czas) rozwijają się potem normalnie. Zdarza się oczywiście, że grożą im różne choroby wynikające z wcześniactwa, np. niewydolność oddechowa, retinopatia, obniżona odporność i wiele innych, ale poza tym mają one szansę rozwijać się tak, jak ich rówieśnicy, ciesząc się życiem.

W Polsce odsetek porodów przedwczesnych zmniejsza się z roku na rok (w 2010 roku było to 5,7 % wszystkich porodów) i szanse na przeżycie ma także coraz więcej maluszków. W Polsce i w większości krajów świata z odpowiednią determinacją ratuje się życie wcześniaczków urodzonych od 24 tygodnia ciąży.

Zobaczcie zdjęcia trzech z najmniejszych wcześniaczków świata, które przeżyły i dziś mają się naprawdę dobrze, ku wielkiej radości swoich rodziców i wszystkich, którzy im kibicowali. Dowiedzcie się, w którym tygodniu ciąży przyszły na świat i jak były maleńkie.

Rodzice wcześniaków lub spodziewający się sytuacji, że poród ich dziecka może odbyć się przedwcześnie, mogą uzyskać profesjonalne wsparcie w Fundacji Wcześniak: www.wczesniak.pl.

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Podpis...Mmmm
2014-06-12 13:50:46

re: Najmniejsze dzieci na świecie - wcześniaki

Ja też jestem wcześniakiem z 24 tygodnia :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Klaudia P/
2014-06-11 17:41:53

re: Najmniejsze dzieci na świecie - wcześniaki

śliczności:) powodzenia dzieciaczki trzymam kciuki za was rodzyneczki

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz