Wkrótce na świat przyjdzie dziecko, które będzie miało dwie biologiczne matki i jednego ojca

W Wielkiej Brytanii narodzi się dziecko z zarodka zapłodnionego przez trójkę rodziców.

kobiety i mezczyzna

Pozwolenie na takie zapłodnienie wydał Urząd ds. Rozrodu i Embriologii Człowieka (HFEA) w Wielkiej Brytanii. Lekarze będą mogli powołać do życia zarodki, które otrzymają materiał genetyczny dwóch matek i jednego ojca.

Zgoda została wydana dla dwóch konkretnych kobiet, których mitochondria zawierają szkodliwe mutacje. Staną się one pierwszymi pacjentkami w Wielkiej Brytanii, które otrzymają tzw. terapię mitochondrialną, określaną jako radykalna procedura in vitro. Prawnie dopuszczono ją w wyniku głosowania parlamentarnego w 2015 r.

Specjaliści z Newcastle Fertility Center będą próbować wytwarzać zdrowe zarodki, łącząc zapłodnione komórki jajowe stworzone w standardowym in vitro z DNA od dawców płci żeńskiej. Proces nadzorowany będzie przez Mary Herbert, profesor biologii reprodukcyjnej i jej zespół w klinice.

Centrum Newcastle otrzymało licencję na wykonywanie leczenia - znanego również jako mitochondrialna terapia zastępcza - w marcu zeszłego roku. Protokół komitetu zatwierdzającego HFEA ujawnia, że ​​obie kobiety niosą mutacje w genie, które powodują rzadki stan znany jako padaczka miokloniczna lub zespół Merrfa. Nie ma więcej informacji na temat kobiet, ponieważ obie chcą pozostać anonimowe.

Zespół Merrfa może stać się wyniszczającym zaburzeniem neurodegeneracyjnym, które pogarsza się z czasem i często skutkuje przedwczesną śmiercią. Stan chorobowy, który dotyka jedną na 100 tys. osób, jest zwykle rozpoznawany we wczesnym dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, gdy rozwijają się nagłe skurcze, które prowadzą do utraty kontroli mięśni, osłabienia, głuchoty i demencji.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz