Niedobory żelaza w ciąży a autyzm

Naukowcy potwierdzili, że autyzm u dziecka może być związany z niedoborem żelaza w ciąży. Ryzyko jest większe u kobiet, które w chwili porodu miały ponad 35 lat. Nie lekceważ niskiego poziomu żelaza w ciąży!

ciążą

Ryzyko autyzmu

Autyzm częściej pojawia się u kobiet, które przed ciążą jak i w jej czasie, nie zażywały suplementów z żelazem. Ryzyko, że dziecko urodzi się z autyzmem –związane z niedoborem żelaza – jest 5 razy większe u starszych mam, które ukończyły 35. rok życia. Ponadto ryzyko autyzmu zwiększa się, jeśli przyszła mama cierpi na otyłość, nadciśnienie i cukrzycę.

Żelazo – ważne nie tylko w ciąży

Niedobór żelaza prowadzi do obniżenia liczby czerwonych krwinek. To żelazo bierze udział w wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi, wspiera przechowywanie i przenoszenie tlenu we krwi. Mniejsza ilość czerwonych krwinek oznacza, że narządy i tkani nie będą miały wystarczającej ilości tlenu. Jak żelazo wpływa na rozwój dziecka w brzuchu mamy? Żelazo jest transportowane z łożyska do płodu, a potem magazynowane w wątrobie dziecka. Ten proces jest nasilony po 36. tygodniu ciąży. Naukowcy stwierdzili, że żelazo bardzo mocno wpływa na rozwój mózgu, przyczynia się do produkcji neuroprzekaźników i mielinizacji (to proces tworzenia osłonki tłuszczowej – mielinowej –  wokół włókien nerwowych w mózgu) oraz funkcji układu immunologicznego – niedobór żelaza może prowadzić do autyzmu.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Magda
2016-11-14 14:11:44

Szkoda, że nie podajecie linków do prac naukowych z których wyciągnięto takie wnioski. `Na szczęście u mnie całkiem szybko wykryto anemię i równie szybko udało się uzupełnić niedobory z pomocą Chela ferr forte.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Natalia
2016-08-01 12:45:24

re: Niedobory żelaza w ciąży a autyzm

Niestety większość suplementów z żelazem powoduje skutki uboczne i wcale tak dobrze nie pomagają. Mi pomogła dopiero Chela ferr bio complex, wysoce przyswajalny, bardzo szybko uzupełnił moje niedobory. Wystarczył miesiąc brania by wyniki badań były znacznie lepsze, a po dłuższym stosowaniu nie było śladu po anemii. W dodatku nie odczułam żadnych skutków ubocznych jego stosowania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz