Nienarodzone dziecko pozwie do sądu matkę [PROJEKT USTAWY]

Nowy Kodeks rodzinny ma być przełomem w myśleniu o dziecku i jego rodzinie, o ochronie dzieciństwa, rodzicielstwa, małżeństwa.

Ciąża

Projekt ustawy zmieniającej przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i procedury cywilnej zakłada m.in., aby możliwie najszerzej przeciwdziałać spożywaniu przez kobiety w ciąży alkoholu, narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych.

Zobacz: Dziecko w szpitalu ma swoje prawa

Jest pomysł wspierania przyszłych matek w wychodzeniu z nałogów, szkodzących, poprzez udzielenie jej pomocy lekarskiej i terapeutycznej. Ale projekt przewiduje też, że w toku postępowania przed sądem opiekuńczym w sprawie o umieszczenie kobiety w szpitalu lub zakładzie leczniczym, obowiązkowy będzie udział adwokata dziecka poczętego, lecz jeszcze nienarodzonego.

Adwokat taki będzie występował w imieniu noworodka przed jego przyjściem na świat, np. w celu ochrony płodu przed FAS, czyli alkoholowym zespołem płodowym. Będzie mógł zgłosić sądowi niebezpieczne zachowania matki, z punktu widzenia płodu. Matka trafi zatem przed oblicze sądu pozwana przez... swoje nienarodzone jeszcze dziecko?

Patrz: Projekt ustawy

TW

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

gość
2018-08-06 12:24:48

To byłoby dosyć ryzykowne w państwie prawa. Ponieważ jednak Polska coraz bardziej odchodzi od niezależnego sądownictwa i prawa stosowanego w sposób obiektywny to być może takie cudaczne rozwiązania przejdą. W państwie prawa byłoby to ryzykowne ponieważ matka mogłaby przed sądem stwierdzić wobec "pełnomocnika prawnego dziecka nienarodzonego", że nie chce tego dziecka (zwłaszcza kiedy poczęcie odbyło się bez woli matki) a państwo wówczas powinno zapewnić jej możliwoś ... przeniesienia poprzez zabieg lub operację zarodka z jej łona gdzie indziej- do innego ciała albo specjalnego urządzenia (inkubatora) albo gdziekolwiek indziej. Ona ma wówczas prawo odmówić poświęcenia "dla dobra nienarodzonego zarodka". Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz